مقاله

نشانه خرابی و زمان تعویض تسمه موتور سیکلت به همراه آموزش

زمان تعویض تسمه موتور سیکلت به عوامل مختلفی بستگی دارد در این مطلب با کینگ موتور kingmotor همراه باشید تا به طور کامل آنچه را که باید در مورد تعویض تسمه موتورسیکلت بدانید را توضیح دهیم.

نقش تسمه موتورسیکلت
نقش تسمه در موتورسیکلت انتقال نیرو به چرخ عقب می باشد. عملکرد این تسمه تقریبا همانند تسمه تایم خودرو است.

این تسمه دور دو عدد فولی (فولی و عقب و فولی جلو)درون یک قاب قرار دارد و بخشی از وظیفه انتقال نیرو را به عهده دارد. جنس تسمه موتورسیکلت لاستیکی می باشد و با گذشت زمان پوست پوست می شود و ممکن است گشاد شود و قدرت را آن طور که باید انتقال ندهد.

مقایسه زنجیر موتورسیکلت با تسمه موتورسیکلت
تسمه موتورسیکلت نسبت به زنجیر چرخ سر و صدای کمتری دارد
تسمه موتورسیکلت بر خلاف زنجیر موتورسیکلت نیاز به روغن کاری ندارد
استحکام زنجیر موتورسیکلت نسبت به تسمه موتورسیکلت بیشتر است و اگر فشاربیش از حد به تسمه وارد شود ممکن است پاره شود.
زنجیر بر خلاف ت،سمه موتورسیکلت مرتب باید تنظیم شود زیرا فاصله چرخ عقب و موتور کم شده و زنجیر لق می زند.


چه موتورسیکلت های دارای تسمه هستند؟
وگو، ژوپیتر، دایچی، طرح کلیک( واریال، هانی، s2, s4) وسپا کاوان125، هندا کلیک، وسپا کاوان 150،پاکشتی، اس وای انsyn، فیدل، همتاز، اس فورs4، تی وی اس و… موتورسیکلت هایی هستند که دارای تسمه می باشند.

چه کنیم تا عمر تسمه موتورسیکلت افزایش یابد؟
برای این که طول عمر تسمه موتورسیکلت خود را افزایش دهیم نکاتی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنیم با امدادسیکلت همراه باشید تا به بررسی این نکات بپردازیم.

انتخاب تسمه مرغوب در زمان تعویض تسمه موتور سیکلت
در زمان تعویض موتور سیکلت اول از همه باید در انتخاب تسمه موتورسیکلت خیلی دقت کنیم تا تسمه مرغوب انتخاب کنیم. در بازار تسمه های زیادی با نام ها و برندهای متفاوت وجود دارند. تشخیص تسمه مرغوب و با کیفیت از سایر تسمه ها اصلا کار ساده ای نیست و هر کسی نمی تواند تسمه با کیفیت را تشخیص دهد فقط افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند می توانند در انتخاب یک تسمه خوب و باکیفیت موفق باشند.

بنابراین اگر قصد تعویض تسمه موتورسیکلت خورا دارید و می خواهید تسمه جدید و با کیفیت تهیه کنید حتما با یک تعمیرکار موتورسیکلت که تجربه و تخصص کامل در این زمینه دارد مشورت کنید. برخی تسمه ها در بازار وجود دارند که حتی چند ساعت هم کار نمی کنند اگر بدون آگاهی برای خرید تسمه موتورسیکلت اقدام کنید هم هزینه ای که بابت خرید تسمه داده اید و هم هزینه تعویض تسمه از جیب شما می رود.

انتخاب سایز مناسب در زمان تعویض تسمه موتور سیکلت
سایز تسمه هر موتورسیکلتی متفاوت است. تعمیرکار موتورسیکلت باید در هنگام تعویض تسمه موتورسیکلت به سایز تسمه دقت کند زیرا اگر سایز دقیق نباشد کمی بزرگ یا کوچک باشد باعث زودتر پاره شدن تسمه می شود.

انتخاب سایز مناسب تسمه موتور سیکلت
حرکت با شتاب زیاد در هنگام حرکت اولیه
هنگام حرکت اولیه موتور با شتاب زیاد حرکت نکنید تا به تسمه فشار وارد نشود. گاز دادن بیش از حد به خصوص در ابتدای حرکت فشار زیادی به تسمه وارد می کند و باعث پاره شدن تسمه می شود.

سوار شدن دونفر بر روی اسکوتر
موتورهای اسکوتر برای یک نفر طراحی شده اند در صورت سوار شدن دونفر بر روی اسکوتر به خصوص در سربالایی نباید بیش از حد به موتور فشار وارد کنیم. زمانی که دو نفر سوار موتور اسکوتر می شوند باید گاز بیشتر یا در واقع فشار بیشتری به موتور وارد کرد تا به سرعتی که میخواهیم برسد که این گاز دادن زیاد فشار زیادی را به تسمه وارد می کند ، تسمه داغ می کند و عمر تسمه موتورسیکلت را پایین می آورد و باعث زودتر پاره شدن تسمه موتورسیکلت می شود.

بنابراین تا جای ممکن دو نفری روی موتور اسکوتر سوار نشوید و اگر مجبور شدید دو نفره سوار شوید نباید تخت گاز کنید.

تعویض فیلتر قاب روی تسمه یا برداشتن آن جهت برقراری جریان هوا و خنک شدن تسمه
در موتورهای اسکوتر قسمتی که تسمه موتورسیکلت قرار می گیرد توسط یک قاب آلومینیومی پوشانده می شود. این قاب آلومینیومی در قسمت جلو دارای یک هواکش می باشد که در آن یک فیلتر تعبیه شده تا از ورود گرد و غبار به داخل محفظه تسمه جلوگیری کند. اگر این فیلتر کثیف باشد خود مانع ورود جریان هوا شده و در نتیجه تسمه موتورسیکلت داغ می کند و تسمه موتور زودتر از موعد پاره می شود.

خرابی قطعاتی مثل فولی عقب و جلو و ساچمه ها باعث پاره شدن تسمه می شود.
زمانی که فولی عقب خراب باشد باعث می شود تسمه در راستای درست نچرخد و بنابراین تسمه آسیب می بیند و زودتر پاره می شود. و لقی فولی عقب سر و صدای اضافی ایجاد می کند و شتاب موتورسیکلت نیز کاهش می یابد. پس در زمان تعویض تسمه موتور سیکلت اگر فولی عقب مشکل دارد حتما آن را تعویض کنید تا دوباره به تسمه آسیب نزند.

اگر فولی جلو موتورسیکلت مشکل داشته باشد صدای اضافی ایجاد می کند و شتاب موتورسیکلت کم می شود و باعث زودتر پاره شدن تسمه موتورسیکلت می شود. بنابراین در زمان تعویض تسمه موتور سیکلت حتما از سالم بودن فولی جلو و ساچمه ها مطمئن شوید تا مجبور نشوید تا پس از مدت کوتاهی تسمه موتور را مجدد تعویض کنید.

روغن ریزی
روغن ریزی در قسمتی که تسمه قرار می گیرد نیز باعث زودتر پاره شدن تسمه می شود زیرا روغن باعث هرز چرخیدن تسمه موتورسیکلت می شود و همچنین روغن باعث از بین رفتن تسمه نیز می شود.

بهترین زمان تعویض موتور سیکلت چه زمانی است؟
طول عمر تسمه موتورسیکلت به محل زندگی شما بستگی دارد، در مناطقی که سربالایی و سرازیری وجود دارد معمولا تسمه زودتر پاره می شود.

‍‍‍‍‍تسمه فابریک که روی موتورسیکلت است معولا بین ۷ هزار تا ۱۲هزار کیلومتر کار می کند حتی در برخی از موتورسیکلت ها تا ۲۰هزار تا نیز کار می کند ولی تسمه هایی که در بازار وجود دارند بین ۲هزار تا ۵ هزار کار می کنند.

بعد از پاره شدن تسمه برای موتورسیکلت شما چه اتفاقی می افتد؟
در برخی مواقع پاره شدن تسمه موجب قفل شدن موتور یا چرخ عقب می شود که با تعویض تسمه مشکل برطرف می شود.

اگرسرعت زیادی داشته باشید و تسمه موتور پاره شود باعث می شود چرخ عقب به یکباره قفل کند و موتورسیکلت متوقف شود و یک حالت بسیار خطرناک است که حتی ممکن است منجر به تصادف شود.

بهترین مارک تسمه موتورسیکلت
بهترین مارک تسمه موتورسیکلت مربوط به شرکت باندو bando می باشد که تقریبا بیشتر موتورسیکلت هایی که تسمه های آن ها تعویض نشدند یا فابریک هستند از این مارک می باشند.

بهترین مارک تسمه موتور مارک باندو و میتسوپیشی می باشد. البته نمونه تقلبی و فیک این دو مارک در بازار فراوان است. مواد به کار رفته در جنس اصلی تسمه باندو مرغوب می باشد و نخی که در آن استفاده شده جنس بسیار محکمی دارد.

اگر تسمه ای که استفاده می کنیم مرغوب و با کیفیت باشد معمولا بین 10 هزار تا 20 هزار تا کار می کند به شرطی که فولی عقب موتورسیکلت سالم باشد.

پس در زمان تعویض تسمه موتور سیکلت در انتخاب مارک مناسب دقت کنید.

سوالات متداول
آیا پاره شدن تسمه به موتور آسیب می زند؟
خیر فقط محور انتقال قطع می شود و موتور دیگر قادر به حرکت نیست.

آیا روغن ریزی باعث پاره شدن تسمه موتورسیکلت می شود؟
بله روغن ریزی در قسمتی که تسمه قرار می گیرد باعث زودتر پاره شدن تسمه می شود

چه زمانی باید تسمه موتورسیکلت را تعویض کنیم؟
تسمه هایی که در بازار وجود دارند بین ۲هزار تا ۵ هزار کار می کنند.

بهترین مارک تسمه موتورسیکلت چیست؟
بهترین مارک تسمه موتور مارک باندو و میتسوپیشی می باشد

آموزش تعویض تسمه موتورسیکلت


برای تعویض تسمه موتورسیکلت ابتدا باید از پارگی ویاخرابی تسمه موتورسیکلت اطمینان حاصل کنید.
2روش برای تشخص خرابی تسمه موتورسیکلت
1.اگر موتورسیکلت شماروشن میشود،گازمیخورد ولی قادر به حرکت نباشد نشان این است که تسمه موتورسیکلت شماپاره شدن است.
2.اگر موتورسیکلت شما در موقع حرکت لرزش زیادی دارد تسمه موتورسیکلت شما در حال پاره شدن است. پس هر چه سریعتر پیشگیری های لازم را اعمال کنید.
چگونه تسمه موتورسیکلت خود را تعویض کنیم؟
در موتورهای هندی مثل ویگو،ماهیندرا،پاکشتی و… احتیاجی به باز کردن هندل موتورسیکلت نیست ولی در موتورهای چینی مانند کاوان،طرح کلیک دایچی، فیدل 3و… ابتدا باید هندل موتور سیکلت را توسط آچار 10(سپری 10) بازمی کنیم وسپس پیچ های دور قاب موتورسیکلت یا پوسته موتورسیکلت را با بکس 8 یا( آچار 8 )باز نموده و قاب موتورسیکلت را در می آوریم سپس با استفاده از بکس برقی یا بکس بادی یا بکس شارژی مهره سر میلنگ فولی را بازنموده و ساچمه و فولی ،بوش ولاستیک ضربه گیر را خارج می کنیم. چون ساچمه های موتورسیکلت در هنگام پارگی تسمه موتورسیکلت دچار به هم ریختگی می شوند.
در موقع بستن فولی جلو ابتدا از سالم بودن بوش های فولی جلو و بوش آلومینیومی فولی اطمینان حاصل می کنیم. و بعد از آن به ترتیب فولی جلو را در جای صحیحش قرار می دهیم و شروع به بستن مهره آن می کنیم. قسمت عقب لنت کلاچ موتورسیکلت را با بکس 17 باز کنید و تسمه موتورسیکلت را وسط نعلبکی های فولی عقب قرار داده و می بندیم .
اگراز فولی عقب در موقع حرکت ضربه یا صدا ،کندی و خشکی در موتورسیکلت تان احساس کردید . باید بدانید که فولی عقب باید سرویس کامل شود سرویس کامل آن شامل سرویس لنت، لنت کلاچ ،بازدید از نعلبکی تسمه موتورسیکلت ،و در انتها گیریس کاری فولی و پس از آن قرار دادن تسمه موتورسیکلت در جای معین خود بعد از آ« شروع به بستن مهره های موتورسیکلت می کنیم .
قبل از هر کاری بعد از بستن مهره موتورسیکلت خود را روشن کنید و به مدت زمان چند دقیقه بصورت درجا بر روی جک وسط می گذاریم شروع به کار کند و بعد از اطمینان از درست بسته شدن تسمه موتورسیکلت پوسته یا قاب موتورسیکلت را در سر جایش قرار می دهیم و شروع به بستن پیچ های آن می کنیم.و در پایان هندل و هواکش موتورسیکلت را می بندیم.
توجه :اگر شما از مسائل فنی و تعمیرات موتورسیکلت سر رشته ای ندارید از شما خواهشمندیم که خودتان اقدام به تعویض تسمه موتورسیکلت خود ننمایید زیرا در مبحث تعویض تسمه موتورسیکلت حتی کسانی که تعمیرکار موتورسیکلت بصورت حرفه ای نباشند نیز قادر به تعویض تسمه موتورسیکلت نیستند.
باید بدانید که اگر شما در هنگام تعویض تسمه موتورسیکلت خود اشتباهی حتی جزیی می تواند سبب خسارت های بسیاری بشود که شامل هزینه های مادی و اتلاف وقت شما میشود .پس اگر شما قصد داشتید به تعویض تسمه بپردازید از تعمیرکاران موتورسیکلت بخواهید تا اینکار را برای شما انجام دهند.

10 نظر در “نشانه خرابی و زمان تعویض تسمه موتور سیکلت به همراه آموزش

 1. حسن گفت:

  سلام، ممنونم بابت وقتی که گذاشتین و باعث آگاهی شدین

 2. حبیب علیزاده ماکویی گفت:

  درود بر شما
  ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار قرار دادید .

 3. پویا گفت:

  درود بر شما

 4. حمید آبان گفت:

  سلام ،، من کاوان ۱۲۵ دارم و موقعی که میخوای حرکت کنی لرزش زیادی داره ،، تعمیرکار تسمه شو عوض کرد درست شد ،، ولی بعد از یه روز دوباره همون جوری شد ،،، احتمال داره بد جا انداخته باشه یا بد تنظیم شده باشه ،،؟؟؟

 5. محمد گفت:

  اگه باز لرزش داشته باشه شاید لنت کلاچت به اصطلاح شیشه کرده یا دوده نشسته روی لنت یا شاید نعلبکی های فولی از بین رفته و تسمه درست سر جاش قرار نمیگیره اگه اینا نبود مشکل از فولی جلو و ساچمه هاس

 6. احمد مرادیان گفت:

  درودبرشما تنظیم کاربرات پاکشتی دهه 60 اصل ژاپن چجوریه 50سی سی هستش

 7. آرشام گفت:

  من بندا bd_249 دارم
  موتور رو بردم کارواش
  حالا توی حرکت ، حتی به صورت خاموش تسمه صدای جیر جیر میده
  مشکلش چیه ؟
  و اینکه موتور فقط ۱۰۰۰ تا کار کرده

 8. رضا خلیلی گفت:

  سلام خسته نباشید من تغریبا شش ماه پیش یک هند کلیک لیفان تهیه کردم و اطلاعی در مورد شتابش نداشتم و بعد از خرید متوجه شدم شتال اولیه که باید داشته باشه رو نداره وقتی موتور دیگه ایی از همین برند رو سوار شدم هنگام راه افتادن خیلی شتاب بیشتری نسبت به موتور من داره میشه مشکلش از تسمه باشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید در ضمن موتور هیچ مشکل دیگه ایی توی حرکت نداره فقط شتاب اولیش خیلی خیلی ضعیفه ممنون

 9. محسن 128 گفت:

  با سلام من کلیک دارم 13000 کارکردش موقع راه افتادن لرزش داره ولی تو حرکت دیگه مشکی نداره علت لرزش چیه ؟

  1. فرزاد بامداد گفت:

   تسمه موتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *