مقاله

معرفی ، نقد و بررسی مزایا و معایب ،قیمت موتورسیکلت بنلی ستا 125

معرفی کوتاه

موتورسیکلت بنللی مدل Seta 125 در کلاس اسکوتر (Scooter) قرار دارد. ستا 125 یک سبک بسیار جذاب دهه 60 میلادی است که باعث می شود شما در بین جمعیت متمایز باشید.

این موتور سیکلت عملکرد بسیار خوبی را از موتور چهار زمانه 125 سی سی خود ارائه می دهد .

 حداکثر سرعت 100 کیلومتر در ساعت، استارت الکتریکی

برای راه اندازی آسان و گیربکس / کلاچ اتوماتیک برای راحتی و عدم نیاز به تعویض دنده است که باعث راندن بسیار راحت این مدل موتورسیکلت است.

چهار رنگ سفید مشکی کرم و آبی دارد

موتور سیکلت بنلی مدل 125 ستا یک موتور سیکلت سبک و بسیار جذاب دهه 60 میلادی است، این موتور عملکرد بسیار خوبی را از انجین چهار زمانه 125 سی‌سی خود ارائه میدهد یک موتور شهری است که به تازگی توسط نیکران موتور پاسارگاد وارد بازار شده است و موتور هایی مانند تی وی اس ویگو و ژوپیتر به رقابت میپردازد. این موتور ظاهر خوبی دارد و هماهنگی خوبی در طراحی آن وجود دارد، چرخ های 12 اینج و همچنین طراحی زیبا در رینگ ها و رنگ آمیزی جذاب بدنه دلایلی برای موفقیت بالای این موتور سیکلت در بازار کشورمان است. بنلی seta 125 با طراحی کلاسیک و کارکرد آسان و تکنولژی به روز در سیستم آن برای افرادی که علاقمند به اسکوتر سواری در شهر هستند بسیار مناسب است؛ با بررسی این موتور سیکلت شرکت بنلی همراه ما باشید.

خوبی ها و بدی های benelli seta 125

در در زبان ایتالیایی ستا(Seta) به معنا ابریشم است و همانطور که می‌دانید ابریشم در عین زیبایی و راحتی وصف ناپذیر بسیار مقام است. به همین خاطر بنللی سعی کرده در بنلی ستا علاوه بر توان فنی مناسب، آسایش را برای راکب شهر نشین فراهم کند. این موتور ابریشمی از کشور ایتالیا است که به سرعت جایگاه ویژه ای را در بازار به خود اختصاص داده. ستا برای اولین بار در نمایشگاه GLLAS سال 2017 به نمایش گذاشته شد و با نگاه به دو اسکوتر پیشین بنلی و چهار مدل جدید معرفی شده ستا را میتوان ایتالیایی‌ترین اسکوتر این برند نامید.

طراحی ظاهری
اولین اصل در طراحی بنلی ستا 125 سادگی است در عینی که مبنای موتور بر موتورهای معروف اسکوتر مانند وسپا در نظر گرفته شده است. موتور سوار هنگام سوار شدن دائما در این موتور در حال جستجو نکات کلاسیکی است که باعث جذاب تر شدن آن می‌شود.

ظاهر بنلی ستا 125

با استارت موتور سیکلت، دیلایت های LED که داخل یک باکس جداگانه قرار دارند به سادگی دیده میشوند. با شروع حرکت ارتفاع بالای رکاب و سطح جا دار آن باعث میشود که پس از ساعت ها راکب احساس خستگی نکند. در نگاه اول کاسه لامپ‌های هالوژن دیده می‌شود در ستا گلگیرهایی در آن کار شده که به چهار سو پایه بودن این موتور و کلاسیک بودن آن می‌افزاید. خطوط نرمی در کنار موتور قرار گرفته که زیر زین قرار دارد و نام seta 125 در انتهای باک قرار دارد همچنین در اول همین فلاپ باک سه رنگ قرمز، سفید و سبز که پرچم ایتالیاست نیز قرار دارد.

عقب بنللی ستا

نمای کلی پشت آن گرافیک الماسی شکل است چراغ ترمز آن هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ جلب توجه بسیار عالی است. قطعات نقره‌ای رنگ که از زیر زین شروع شده و اطراف چراغ ها ادامه دارد و برای حفاظت از گلگیر ها نیز قطعه کرمی براقی استفاده شده است که به شباهت ستا با موتور های مانند وسپا پیاجیو افزوده است. در انتهای زین گارد آلومینیمی قرار گرفته است.

بررسی فنی
حجم انجین بنلی ستا 124/6 سی‌سی است توان آن کیلووات با 8/4 اسب بخار قدرت را در دور موتور 7500 دارد. این موتور دارای وزن 115 کیلوگرم ارتفاع تا زمین 76 سانتی متر حجم مخزن سوخت 7 لیتر و گشتاور آن در دور موتور 6500 به 8/3 نیوتن متر میرسد.
ترمزهای این موتور برای چرخ جلو به صورت دیسکی و در چرخ عقب از نوع ترمز مکانیکی کاسه‌ای است. تایر جلو به ابعاد 90 در 90 با شعاع 12 اینچ و در چرخ عقب از تایر 100 به 90 با شعاع 10 اینچ نصب شده. از مزایای این موتور میتوان به حجم هفت لیتری باک بنزین اشاره کرد. که نسبت به رقبای خود دو لیتر بیشتر گنجایش دارد. به خاطر فاصله 1250 میلی متری بین دو محور این موتور امکان مانور پذیری بیشتری و نسبت به رقبای خود دارد و از لحاظ طول، عرض، ارتفاع نسبت به موتور بازار بزرگ تر است و همین باعث شده کنترل راحتی سرنشین افزایش یابد.

چراغ جلو بنللی ستا
کیلومتر شمار Benelli Seta از نوع آنالوگ است و وجود فلاشر در این موتور باعث علاقه بیشتری در موتور سواران شده زین بسیار نرم و ارتفاع خوب حداکثر سرعت 95 کیلومتر بر ساعت است.

تجربه موتور سواری
با نگه داشتن دکمه استارت با فشردن هندل پایی موتور به نرمی استارت میخورد و شاهد یک صدای نرم هستیم که از موتور خارج میشود، طوری که در سرعت های پایین کمتر کسی متوجه عبور این موتور میشود. نرم بودن سیستم تعلیق که در جلو که از نوع تلسکوپی و در پشت به فنر های هیدرولیکی متصل شده به خوبی قابل احساس است شاید به همین خاطر به آن نام ابریشم داده‌اند. در ضمن در سرعت‌های پایین تشخیص تعویض دنده به سختی صورت میگیرد پس میتوان نتیجه گرفت سه دنده ی این موتور نسبت سنگین تری دارد و برای رسیدن به سرعت بالا دنده چهارم نسبت بهتری دارد که گیربکس با توجه به شرایط موتور به خوبی زمان تعویض دنده را تشخیص میدهد.

فضای زیر زین بنلی ستا

از لحاظ نگهداری و استهلاک نیز این کلاس موتور سیکلت‌ها که در دسته اسکوتر قرار دارند نگهداری سختی ندارند، تنها روغن را در هر هزار کیلومتر و از روغن 40-10 استفاده شود. البته در ایران شرکت نیکران موتور با بازار انحصاری که در مورد قطعات یدکی برای موتور سیکلت‌های بنلی ایجاد کرده کمی مجبور به پرداخت مبلغ بیشتری برای تامین لوازم بنلی ستا نسبت به رقبا خود هستید.

رقبا بنلی ستا
از رقبای بنلی ستا میشود به ویگو تی وی اس و ژوپیتر و اشاره کرد که ستا قیمتی بیشتر از دو رقیب اصلی خود و بازار خرید فروش ضعیف‌تری دارد و همانطور که گفتیم لوازم یدکی آن از رقبا خود نیز به نسبت گران‌تر است. البته ستا یک رقیب جدید بنام کاوان نیز در بازار دارد که ظاهری بسیار نزدیک به هم دارند ولی از لحاظ انجین و سرعت رقیب خود بسیار قوی‌تر است.

بنلی ستا در فروشگاه

جمع بندی
در کل بنلی ستا 125 سی‌سی زیبا، کلاسیک و خوش سوار است که برای استفاده در شهر بسیار راحت بوده فرمان پذیری بالایی دارد و نکات های مثبتی که دارد باعث شده که شما را برای انتخاب این موتور در کنار رقبا بسیار به تامل وا دارد. در کل باید توجه کنید محصولات بنلی در ایران رو به محبوب‌تر شدن هستند پس شاید قیمت آن نیز طی چند سال پیش رو بسیار افزایش یابد.

مزایا و معایب:

ظاهری زیبا و کلاسیک
قیمت نسبتا خوب
کیفیت ساخت خوب
معایب

انجین نسباتاً ضعیف
بازار خرید و فروش ضعیف نسبت به رقبای خود

سوالات متداول
حداکثرسرعت بنلی ستا چندتاست؟ موتورهای کلاس اسکوتر اصلاً تمرکزی روی سرعت ندارند از این رو معمولاً سرعت این موتورها زیر 100 کیلومتر بر ساعت است. بنلی ستا نیز از این قاعده جدا نیست و حداکثر سرعی 95 کیلومتر بر ساعت دارد.

بازار خرید فروش بنللی ستا چطور است؟ هنوز موتور شناخته شده ای نیست و موتور های بهتری در رقابت با ستا است. برای مثال ویگو چندین برابر از ستا در بازار شناخته شده‌تر است.

بین رقبا این موتور سیکلت کدام را پیشنهاد میدین؟ ویگو! زیرا قطعات و لوازم آن در بازار بسیار فراوان است و از طرف دیگر بازار خرید و فروش خوبی دارد. البته زیبایی موتورسیکلت ستا بسیار بیشتر است.

چه روغن موتوری برای آن مناسب است؟ روغن 10-40 مناسب این موتور است و هر هزار کیلومتر یا 4 باک نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

حجم موتور : 125 سی سی
نوع موتور : تک سیلندر / ۴ زمانه / ۲ سوپاپ
حداکثر قدرت : 6 کیلو وات در 75۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور : 8٫4 نیوتن متر در 6500 دور در دقیقه
9.5:1 : تراکم نسبت
سیستم سوخت : EFI
کنترل سوخت : MPFI
احتراق : الکترونیکی
استارتر : الکترونیکی
سیستم خنک کننده : هواخنک
جعبه دنده : CVT
نوع انتقال : تسمه ای
نوع کالج : اتوماتیک

سیستم کمک فنر جلو : تلسکوپی
سیستم کمک فنر عقب : تلسکوپی
90/90-12 : جلو تایر
3.50-10 : عقب تایر
ترمز جلو : دیسکی
ترمز عقب : کاسه ای

وزن خشک : 115 کیلوگرم
طول : 1840 میلیمتر
عرض : 690 میلیمتر
ارتفاع : 1150 میلیمتر
فاصله دو محور : 1250 میلیمتر

حداکثر بارگیری : 185 کیلوگرم
ظرفیت باک بنزین : 5 لیتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *