مقاله

معرفی ، نقد و بررسی مزایا و معایب آپریلیا SXR 160

مشخصات فنی آپریلیا SXR 160
آپریلیا یکی از نشان های تجاری زیر نظر پیاجیو ایتالیاست و اصالتی اروپایی دارد، اما براساس سیاست های گروه پیاجیو، نسخه های اسکوتر و اقتصادی این گروه موتورسیکلت ساز در کشورهای آسیایی چون هند مونتاژ و ساخته می شوند. در سال های گذشته همکاری میان باجاج و گروه پیاجیو شکل گرفته است و طی این مشارکت برخی قطعات فنی محصولات وسپا، پیاجیو و آپریلیا توسط باجاج تأمین می شوند، اما قطعات ساخته شده توسط این موتورسیکلت ساز هندی صرفاً برای محصولات گروه پیاجیو بوده است و دیگر در نشان های تجاری استفاده نمی شود.

با دانستن این نکته اولیه، می توان گفت آپریلیا SXR 160 از نظر ساختار فنی مشابه سایر محصولات پیاجیو و وسپاست و از سویی، بخشی از قطعات فنی آن توسط باجاج هند تولید می شود.

آپریلیا SXR 160 به پیشرانه ۱۶۰ سی سی تک سیلندر و سه سوپاپ مجهز است. این پیشرانه به فناوری ۳V Tech گروه پیاجیو مجهز است که در محصولات وسپا هم دیده می شود. پیشرانه SXR 160 دارای سامانه خنک‌کاری با فن است و به عبارت ساده تر، یک پیشرانه هواخنک به حساب می آید. همچنین از اگزوز سایلنسر برای این اسکوتر آپریلیا استفاده شده است.

پیشرانه این اسکوتر شهری، ۱۰.۸۴ اسب بخار را با گشتاور ۱۱.۶ نیوتن متر تولید می کند. حداکثر گشتاور در ۶۰۰۰rpm و حداکثر اسب بخار در ۷۶۰۰rpm تولید می شوند و از طریق جعبه دنده اتوماتیک CVT به چرخ عقب منتقل می شوند. فناوری جعبه دنده اتوماتیک آپریلیا SXR 160 هم دقیقاً با سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک اسکوترهای وسپا و پیاجیو برابر است و ساختار تسمه ای در آن دیده می شود. همچنین از سیستم کلاچ FCC ژاپن در انتقال قدرت SXR 160 استفاده شده است.

این اسکوتر شهری ۱۲۹ کیلوگرم است و به صورت استاندارد برای دو سرنشین طراحی شده است. همچنین باک آپریلیا SXR 160 حجم ۷ لیتر را دارد و این اسکوتر شهری می تواند با یک سرنشین حدود ۲۰۰ کیلومتر را با هر باک بپیماید. البته که در حالت بهینه، مصرف سوخت این اسکوتر حدود ۲.۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است.

امکانات Aprilia SXR 160 کبیر موتور
اسکوتر SXR 160 کمپانی آپریلیا و شرکت کبیر موتور به ترمز ABS در محور جلو مجهز است. ترمزهای این موتورسیکلت از نوع دیسکی برای چرخ جلو و کاسه ای برای چرخ عقب است. تعلیق جلوی SXR 160 از نوع دوشاخه ای هیدرولیکی است و در بخش عقب هم از فنر و کمک تک شاخه ای استفاده شده است. باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به اسکوترهای شهری جدید بازار ایران، نبود سیستم تعلیق دوگانه و یا گازی برای بخش عقب SXR 160، به نوعی کمبود به حساب می آید.

جلو آمپر (کلاستر) این اسکوتر از نوع تمام دیجیتال است و چراغ روز، شارژر USB، استارت دکمه ای و بدون هندل، نشانگر دمای هوا و دمای پیشرانه، چراغ فضای بار زیر زین، بازوی آویز بار، فضای بار جلوی پای موتورسوار و… از جمله امکانات SXR 160 به حساب می آید.

طراحی آپریلیا SXR 160
آپریلیا SXR 160 کاملاً سبک طراحی یک اسکوتر شهری را دارد و از نظر ابعاد و اندازه می توان مانند رقبای خود ظاهر شود. در بخش جلوی این موتورسیکلت با طراحی به‌روزی طرف هستیم و ظاهر چراغ جلو، شیشه بادگیر و سینی جلو به شکلی است که حسی مدرن را القا می کند. در بحث نمای کناری می توان گفت با سبکی ساده و تقریباً همیشگی در اسکوترهای شهری طرف هستیم و ابعاد کوچک تایرها کاملاً به چشم می آید. آپریلیا SXR 160 رینگ های ۱۲ اینچی و تایرهای ۱۲۰/۷۰ را دارد و می توان گفت این ابعاد رینگ و تایر برای SXR 160 تاحدی کوچک تر از سایر رقباست. همین مسئله می تواند اندکی خشکی و کوبش قابل انتقال از کف خیابان های شهری مانند تهران را به سرنشینان این موتورسیکلت افزایش دهد و از سویی سبب شود آپریلیا SXR 160 در بحث کیفیت سواری و پایداری در جایگاه ضعیف تری نسبت به برخی رقبای ژاپنی قرار بگیرد.

آپریلیا SXR 160 + مشخصات فنی و قیمت
در نمای عقب آپریلیا SXR 160 با گرافیک به نسبت جذابی برای چراغ ها طرف هستیم و می بینیم که سبکی خوب و مدرن برای این بخش در نظر گرفته شده است. همچنین چراغ های راهنما در همین بخش کار شده است و دیگر بخشی بیرون زده از اسکوتر را به خاطر چراغ های راهنما نمی بینیم.

قیمت Aprilia SXR 160 کبیر موتور
قیمت آپریلیا SXR 160 در بهمن ۱۴۰۰ برای مدل های ۱۴۰۱، توسط نمایندگی های کبیر موتور ۷۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام می شود. این عدد به نسبت بسیاری از رقبای ژاپنی و چینی پایین تر است و باید توجه داشت که می توان SXR 160 را با مدل سال جدید و به صورت اقساطی از نمایندگی های این شرکت موتورسیکلت ساز خریداری کرد.

نام محصول مدل قیمت (بهمن ۱۴۰۰)
آپریلیا SXR 160 کبیر موتور ۱۴۰۱ 74.800.000 تومان

مشخصات فنی آپریلیا SXR 160 چیست؟
اسکوتر SXR 160 به پیشرانه ۱۶۰ سی سی تک سیلندر و سه سوپاپ مجهز است. این پیشرانه ۱۰.۸۴ اسب بخار و ۱۱.۶ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند.

قیمت آپریلیا SXR 160 چقدر است؟
قیمت SXR 160 در بهمن ۱۴۰۰ برای مدل های ۱۴۰۱، توسط نمایندگی های کبیر موتور ۷۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام می شود.

امکانات آپریلیا SXR 160 چیست؟
جلو آمپر (کلاستر) این اسکوتر از نوع تمام دیجتال است و چراغ روشنایی روز، شارژر USB، استارت دکمه ای و بدون هندل، نشانگر دمای هوا و دمای پیشرانه، چراغ فضای بار زیر زین، بازوی آویز بار، فضای بار جلوی پای موتورسوار و… از جمله امکانات SXR 160 به حساب می آید.

مشخصات انجین و فنی

نوع انجین

تک سیلندر ، چهار زمانه، مجهز به فناوری تیری وی تِک (VTECH3)

حداکثر توان

8/10 اسب بخار در دور ِ 7100

حجم سیلندر

160 سی سی

حداکثر سرعت

100 کیلومتر بر ساعت

انتقال قدرت

انتقال قدرت CVT

سیستم خنک کنندگی

موتور هوا خنک با سیستم تحریک سوپاپ SOHC

سیستم انژکتور

دلفی

سیستک کلاچ

کلاچ ژاپنی برند FCC

تسمه

تسمه ی ژاپنی

سیستم تعلیق

کمک فنر مونوشاک

سیستم ترمز و سوخت

سیستم ترمز جلو

ترمز جلو دیسکی ABS

سیستم ترمز عقب

ترمز عقب کاسه ای

سیستم سوخت رسانی

ای اِف آی (EFI)

گنچایش سوخت

7 لیتر

میزان مصرف سوخت

2.6 لیتر در 100 کیلومتر با گرید مصرف سوخت A

سایر مشخصات

امکانات

داشبورد ،ترمز ABS ، اپشنِ USB، چراغِ ال ای دی، سرعت سنج دیجیتالی، استارت برقی و طوقه، اسپرت آلومینیومی

وزن کل

129 کیلوگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *