مقاله

معرفی ، نقد و بررسی مزایا و معایب موتور یاماها ایروکس 155 Yamaha Aerox

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس: طراحی و تجهیزات
اگر با شنیدن یا دیدن کلمه اسکوتر در جلو نام یاماها ایروکس ذهنتان به طرف طرح کلاسیک اسکوتر وسپا می افتند باید کمی در انتظار خود تجدید نظر کنید. چون یاماها ایروکس (مانند یاماها Nmax و هوندا PCX و ADV) فاقد فضای باز جلو پا است و یک کنسول که مخزن سوخت موتورسیکلت در آن جاسازی شده، سوارشدن و پیاده شدن بر آن را تا اندازه ای شبیه موتورسیکلت های استاندارد کرده است. پس اگر فضای باز جلو پا را برای حمل بار و احساس امنیت بیشتر لازم دارید از خیر این اسکوتر و همانندهای آن بگذرید.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

طراحی بدنه این اسکوتر تهاجمی و اسپرتی است. چراغ های ال ای دی و خطوط شکسته در نمای جلوی اسکوتر بر همین اساس طراحی شده است. چرخ های بزرگ 14 اینچی، لاستیک ها، اگزوز تپل، رادیاتور قابل رویت در کنار چرخ عقب و کمک های جفتی عقب، مکمل ظاهر اسپرتی و مسابقه ای این اسکوتر هستند. طراحی کنسول با خطوط بدنه ترکیب شده و شکل X مانندی پیدا کرده که تا زیر ترک نشین ادامه پیدا می کند. زین غیر هم سطح ایروکس، ظاهر این اسکوتر را اسپرتی تر نشان می دهد.

متاسفانه در سایت نیرو موتور و بیشتر منابع فارسی زبان، سایز چرخها و وزن این اسکوتر به اشتباه 13 اینچ و 110 کیلوگرم ( به جای 126 کیلوگرم وزن تر) درج شده و تماسهای ما برای روشن کردن این موضوع بدون پاسخ مانده است.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

در حالی که چراغ های راهنمای جلو در بدنه جاسازی شده، چراغ های راهنمای عقب شبیه موتورسیکلت های استاندارد بیرون زده است. انتهای اسکوتر به یک چراغ خطر ال ای دی که در پاشنه زین قرار دارد ختم می شود و در زیر آن چراغ های راهنمای معمولی(غیر ال ای دی) و یک شلگیر متناسب با ظاهر اسکوتر دیده می شود. زین به قدر کافی پهن است ولی کمی به طرف جلو شیبدار است و بنابراین موتورسوار به طور پیوسته (به ویژه موقع ترمزهای شدید) به طرف جلو سر می خورد و احتمال برخورد زانوها با داشبورد را افزایش می دهد. غیر همسطح بودن زین ممکن است فضای نشستن برای افراد خیلی قد بلند را نیز محدود کند.

به دلیل وجود کنسول وسط، فضای محدود ولی کافی (برای بیشتر افراد) در اختیار جاپایی های دو طرف قرار گرفته است. با نشستن روی این اسکوتر احساس کمبود جا نمی کنید مگر آن که قد خیلی بلندی داشته باشید و احتمال برخورد زانوها با داشبورد جلو شما را نگران کند. انتقال مخزن سوخت 5.5 لیتری به کنسول وسط باعث شده هم کار سوخت گیری آسانتر شود و هم فضای زیر زین آزاد شود. با 24.5 لیتر ظرفیت صندوق زیر زین، می توان یک کاسکت تمام رخ معمولی را در آن جا داد، به شرطی که قسمت پایین و صاف کلاه به طرف بالا باشد. برای بازکردن صندوق زیر زین و درب باک دو کلید در کنار سوئیچ استارت تعبیه شده است.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتینقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

متاسفانه خبری از لامپ یا خروجی یو اس بی برای شارژ موبایل در صندوق زیر زین نیست ولی در داشبورد کوچک جلو شما به یک خروجی 12 ولتی دسترسی دارید.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

پنل سرعت سنج و نمایشگرها از نوع ال سی دی معکوس (Negative LCD) است که رنگی نمیباشد. نوشته ها و علایم نیز به رنگ روشن در زمینه تاریک در آن نشان داده می شوند. سرعت سنج و دورسنج و بقیه علایم حیاتی بر روی این نمایشگر دیده می شود اما بهتر بود به جای دور سنج (که در اسکوتر اتوماتیک کارآیی محدودی دارد) سرعت سنج بزرگتری در اختیار موتورسوار باشد. این پنل قابلیت اتصال بلوتوثی دارد. یاماها سیستم ارتباطی با بلوتوث را که Y-Connect نام دارد به عنوان یکی از آپشن های ایروکس معرفی کرده است، به طوری که با اپ مربوطه بتوانید ضمن برقراری ارتباط به مجموعه ای از علایم حیاتی موتورسیکلت بر روی گوشی خود دسترسی داشته باشید. همچنین در این اسکوتر سنسور جک بغل نیز وجود دارد.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

این اسکوتر برای بازارهای مختلف با امکانات مختلف ارایه می شود. در تایلند مدل استاندارد (فاقد ABS، سیستم کی لس و استاپ- استارت) و نمونه ABS (با سیستم کی لس و استارت-استاپ) ارایه می شود. اسکوترهای ایروکس عرضه شده توسط نیرو موتور نمونه مجهز به ABS و کی لس استارتر است اما مثلا در هند سیستم کی لس بر روی اسکوتر نیست.

مجموعا کیفیت ساخت و رنگ، خوب است ولی فیدبک هایی در مورد ضعیف بودن درب پلاستیکی باک و ناهماهنگی درز پنل های بدنه هم گزارش شده است.

نقد و بررسی یاماها ایروکس: سیستم محرکه و پرفورمنس
شاید جذاب ترین ویژگی این موتورسیکلت، انجین 155 سی سی آب-خنک و چهار سوپاپ آن باشد که روی یاماها آر 15 (Yamaha R15) نیز هست. این انجین که بر روی R15 توانی معادل 18.6 اسب بخار (10000 دور) تولید می کند طوری تنظیم شده که بیشینه آن روی اسکوتر ایروکس به 15 اسب بخار (8000 دور) محدود باشد. گشتاور بیشینه این انجین بر روی یاماها ایروکس 13.9 نیوتن متر (6500 دور) و روی یاماها R15 معادل 14.9 نیوتن متر (8500 دور) است. فناوری VVT به کار رفته در انجین یاماها ایروکس باعث توزیع مناسب گشتاور در دورهای مختلف می شود و فارغ از این که سرعت شما چقدر است با پیچاندن دسته گاز به گشتاور مورد نیاز خود دست پیدا می کنید و تا زمانی که سرعت به حدود 110 کیلومتر نرسیده کمبود نفس را حس نمی کنید.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

دی ان ای (DNA) انجین موتورسیکلت R15 بر روی یاماها ایروکس است که آن را به یکی از اسپرتی ترین اسکوترهای با گیربکس CVT بازار تبدیل می کند و احساس می کنید شاید برای برنده شدن درمسابقات اسکوترها ساخته شده است.

یاماها ایروکس برای شهر و ترافیک تیز و چابک است و در جاده گازخور خوبی دارد و براحتی سرعت های 90 تا 100 کیلومتر را برای ساعت ها طی می کند. عملکرد گیربکس CVT این اسکوتر خوب و در هماهنگی کامل با انجین است.

یاماها ایروکس می تواند با یک لیتر بنزین 40 تا 50 کیلومتر مسافت را بپیماید (بسته به نوع گاز دادن و سرعت) و حتی در جاده (با حفظ سرعت ثابت 65 تا 70 کیلومتر) به اعداد بهتری دست یابد. سیستم بسیار کارآمد استاپ- استارت این اسکوتر مسبب بخشی از این مدیریت مصرف است چنانکه به محض ایستادن انجین خاموش می شود و در استارت مجدد سریع عمل می کند. ممکن است این موضوع دلخواه همه افراد نباشد ولی یاماها برای کاهش مصرف، تصمیم به اجرای آن گرفته که خوب از پس آن نیز بر آمده است. با توضیحات داده شده و با باک 5.5 لیتری، یاماها ایروکس می تواند در شرایط واقعی مسافتی در حدود 200 کیلومتر را بپیماید که برای کاربردهای شهری کافی است اما اگر بیشتر بود مزیت بزرگی برای سفرهای طولانی با این اسکوتر محسوب می شد.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

نقد و بررسی یاماها ایروکس: تعلیق، فرمان پذیری(هندلینگ)، سواری
به تناسب طراحی ظاهری و انجین اسپرتی، سیستم تعلیق این اسکوتر نیز برای هندلینگ بهتر تنظیم شده است. بنابراین در حالی که پایداری این اسکوتر در تمام مسیر ها ( خط مستقیم و درپیچ و خم ) بسیار خوب است، اما سواری آن چندان نرم نیست. چرخ های 14 اینچی و لاستیک های پهن نقش مهمی در حفظ پایداری قابل تحسین این اسکوتر بازی می کنند.

ظاهرا در برخی کشورها کمک های گازی قابل تنظیم (ساخت KYB) به صورت استاندارد روی این اسکوتر ارایه می شود و در برخی دیگر به صورت آپشن. در این صورت انتظار می رود عده ای که سواری نرم برایشان ارجحیت دارد کمک ها را با نوع گازی قابل تنظیم تعویض کنند.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

ترمز چرخ جلو دیسکی با ABS و ترمز چرخ عقب کاسه ای است. عملکرد ترمزها خوب است ولی عالی نیست و بهتر بود که یاماها چرخ عقب را نیز به ترمز دیسکی مجهز می کرد.

ارتفاع زین 790 میلیمتر است (همانند هوندا ADV) و ممکن است برای افراد کوتاه قد مشکل آفرین باشد. زین پهن و راحت است اما قسمت ترک نشین (مانند موتورسیکلت های نیکد) کمی بالاتر است. همین باعث شده که سوار شدن و پیاده شدن ترک نشین سخت تر شود و در ارتفاع بالاتری از راننده قرار بگیرد. این موضوع هم مقاومت هوا را زیاد می کند و هم ترک نشین را در معرض باد و دود ترافیک قرار می دهد. دستگیره مناسبی هم برای ترک نشین در نظر گرفته نشده و باید به تورفتگی زیر زین چسبید. شاید این موضوع برای مسیرهای کوتاه مسئله ای نباشد اما برای مسافت های طولانی باعث خستگی انگشتان و دست می شود.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

جمع بندی
نقاط مثبت: ارگونومی مناسب و زین خوب برای موتورسوار (به جز مسئله شیب)، طراحی خوب کلیدها و فرامین روی فرمان، کنترل و پایداری خوب، توزیع مناسب وزن ( نتیجه انتقال باک از زیر زین به کنسول وسط)، اندازه خوب چرخ ها و محور تا محور چرخها برای مسیرهای ناهموار، عدم کله کردن موتور در ترمز های شدید (نتیجه تنظیم سفت کمک های جلو)، عمل کرد عالی انجین و گیربکس حتی در سربالایی، فضای کافی زیر زین برای کاسکت تمام رخ و مقداری لوازم دیگر، صدای کم اگزوز.

نقاط منفی: سواری نه چندان نرم، ارگونومی زین ترک نشین، نبود دستگیره مناسب برای ترک نشین، نداشتن بادگیر جلو، موقعیت درب باک که در میان پاهای موتورسوار است و شاید برخی احساس راحتی نداشته باشند، ترکیب عواملی مثل ارتفاع زین با کنسول وسط و پهنای زین که ممکن است سوار و پیاده شدن را برای بعضی از افراد سخت کند، ظرفیت محدود باک (برای حدود 200 کیلومتر مسافت) که برای سفرهای طولانی مناسب نیست، ترمز کاسه ای چرخ عقب.

یاماها این اسکوتر را مکسی اسکوتر اسپرتی (Maxi-Sports Scooter) معرفی کرده و انصافا ظاهر و باطن یاماها ایروکس با این تعریف هماهنگی دارد. این اسکوتر یکی از اسپرتی ترین و لذت بخش ترین اسکوتر ها برای سواری تک نفره است و به شرطی که شما هم هندلینگ خوب، پایداری و چابکی را به سواری نرم ترجیح میدهید یکی از بهترین انتخاب هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *