مقاله

فرق موتور برقی گران و ارزان چی هست ؟

موتورهای برقی در بازار تنوع بسیاری دارند. این موتور سیکلت‌ها در مدل‌ها و قیمت‌های متنوعی به فروش می‌رسند. همه‌ی این محصولات با هدف کم کردن آلودگی هوا و سر و صدا تولید شده‌اند. گرانی یا ارزانی قیمت این موتورها تاثیر چندانی در نتایج استفاده از آن ندارد. موتورسیکلت برقی بسیار شبیه دوچرخه‌های گازی عمل می‌کند در حالی‌که نوع گران آن بیشتر به موتور سیکلت شباهت دارد.

صاحبان موتور سیکلت‌های برقی از سال ۹۸ مانند نمونه‌های بنزینی آن ملزم به داشتن گواهینامه و بیمه موتور شدند.

تقسیم بندی انواع موتور
البته موتورسیکلت‌ها به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند که موتور برقی یکی از آن‌ها است.

موتور سیکلت تک سیلندر
موتور سیکلت دو سیلندر
موتورسیکلت سه سیلندر و بالاتر
موتور سیکلت سه چرخ
موتور سیکلت برقی
تفاوت‌های موتور برقی گران و ارزان قیمت
عوامل متعددی بر قیمت موتورسیکلت برقی تاثیر دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

باتری
سرعت و موتور
ظاهر
خدمات


باتری
باتری در موتورهای برقی مانند باک در نوع بنزینی آن عمل می‌کند. باتری‌های موتورسیکلت برقی انواع مختلفی دارد که باتری‌های اسیدی، سربی و لیتیومی از جمله آنها هستند. باتری بیشتر موتورهای برقی از نوع لیتیومی است. معمولا در موتور برقی ارزان از باتری اسیدی- سربی استفاده می‌شود.

موتور برقی
موتورسیکلت برقی شبیه دوچرخه گازی کار می‌کند

زمان مورد نیاز برای شارژ کامل و تخلیه باتری
زمان مورد نیاز برای شارژ کامل و تخلیه باتری یکی دیگر از نکات خرید موتورسیکلت برقی است. هر چقدر مدت زمان شارژ کامل باتری کمتر و تخلیه باتری موتور سیکلت بیشتر باشد؛ قیمت موتور برقی بالاتر می‌رود. زمان شارژ باتری جدیدترین موتور برقی‌ها معمولا ۲ ساعت است. تخلیه باتری در موتورهای برقی علاوه‌بر نوع باتری به نحوه‌ی استفاده از آن نیز بستگی دارد. هر چقدر با سرعت بیشتری آن را برانید زودتر شارژ آن تخلیه می‌شود.

آیا به تازگی موتور خریده‌اید؟ آیا آن را بیمه کرده‌اید؟ شما می‌توانید از طریق صفحه محصولات سایت بیمه دات کام، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت شرکت‌های مختلف را استعلام کنید. قیمت‌ها و شرایط متنوع را ببنید و مناسب‌ترین بیمه‌نامه را بر اساس نوع موتور برقی و سال تولید آن انتخاب کنید. برای استعلام و خرید بیمه موتور به اینجا مراجعه کنید.

سرعت و انجین
سرعت موتورسیکلت برقی به نوع انجین، وزن و میزان اصطکاک لاستیک آن بر جاده بستگی دارد. موتور برقی ارزان معمولا وزن سنگین‌تری دارد به همین دلیل سرعت آن هم کمتر است.

ظاهر
یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت موتورسیکلت برقی طراحی و شکل بدنه آن است. بدنه موتورسیکلت برقی با قیمت پایین معمولا به شکل کلاسیک طراحی می‌شود اما مدل‌های گران‌تر آن سبک مدرن دارند.

موتور برقی
ظاهر و خدمات پس از فروش موتور برقی در قیمت آن تاثیر دارد

خدمات
خدمات پس از فروش خیلی به برند تولید کننده موتور برقی بستگی دارد. معمولا برندهای مطرح که بهترین خدمات را به مشتریان‌شان ارائه می‌دهند از قیمت بالاتری برخودار هستند.

آیا موتور برقی برای مسافرت مناسب است؟
در خصوص این مساله نمی‌توان اظهارنظر دقیقی کرد. در حالت کلی مسافرت با موتور پیشنهاد نمی‌شود؛ مگر اینکه موتور شما بسیار خاص باشد. به هر حال، در مقاله سفر با موتورسیکلت چند نکته را در این خصوص بیان کرده‌ایم.

موتورهای برقی در سال‌های اخیر بین مردم دنیا محبوب شده‌اند. این موتور سیکلت‌ها در ایران نیز طرفدارن زیادی دارند. برخی افراد به دنبال موتور برقی ارزان هستند. در این مقاله عوامل تاثیرگذار بر قیمت موتورسیکلت برقی را معرفی کردیم. اگر درباره آن ابهام یا پرسشی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *