مقاله

معرفی نقد و بررسی (مزایا و معایب) موتور کاوازاکی نینجا ۲۵۰

مقدمه
فکر نمیکنم کسی باشه اسم نینجا رو توی دنیای موتور سیکلت نشناسه. این موتور یکی از قدیمی ترین موتورهای ریس پلاک ملی توی ایرانِ. این موتور دقیقا تو همین فیس، توی نسخه های ۴۰۰ccو ۲۵۰cc عرضه شده که ۴۰۰ccهاش مخصوص بازار های اروپایی و آمریکایی هست نسخه ۲۵۰cc هم مخصوص کشورهای آسیایی.نینجا ۲۵۰ یکی از عضوهای کهنه کار شرکت کاوازاکی محسوب میشه و حدودا ۳۰ سال از اولین لانچش توی این شرکت میگذره و خب هر چند سال یکبار شاهده یه فیس جدید از این موتور توی بازارهای جهانی و مخصوصا توی ایران هستیم نمونه ای که میخوایم دربارش حرف بزنیم از سال ۲۰۱۸ تا الان با همین فیس هست و در کل میشه گفت این نینجا ۲۵۰ توی ایران ۳ نسخه اصلی داره.

نسخه اول هیچ تکنولوژی توش استفاده نشده و آپشن ای‌بی‌اس (ABS) و کیلس (keyless) رو نداره ، نسخه‌ی بعدی که می‌تونید پیدا کنید فقط ای‌بی‌اسِ و نسخه سوم که نسخه‌ی فول آپشن باشه هم ای‌بی‌اس داره و هم کیلس. محصولات شرکت کاوازاکی به نمایندگی انحصاری شرکت کویر موتور وارد ایران میشه یه نکته‌ای هم در مورد این موتورها بگم کلا برند های خارجی که ما تو ایران می‌بینیم هیچ کدوم به صورت کامل یا توی پلت وارد ایران نمیشن اینا قطعات شون به صورت جداگانه وارد میشه و تو ایران توسط شرکت‌هایی که وارد کننده هستند، مونتاژ می‌شه و توی بازار عرضه میشه.

بررسی طراحی و ظاهر نینجا ۲۵۰
تو نگاه اولی که این موتور رو می‌بینید واقعا میشه گفت عاشقش میشید. طراحی این موتور نسبت به نسل قبل از خودش خیلی هجومی‌تر شده و مخصوصا توی قسمت چراغ جلو این رو کامل می‌تونید حس کنید یه سری فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های روی فلاپ ها هست و طراحی استیکرها، باعث شده که طراحیش واقعا جذاب باشه و حرفی توش نمی مونه . در مورد تنوع رنگی این موتور هم باید بهتون بگم که نینجا ۲۵۰ با رنگهای مختلفی توی ایران عرضه شده و رنگهای تکی و ترکیبی زیادی داره . این مدلی که دارید توی تصویر می‌بینی جدیدترین رنگ از مدل ۱۴۰۱ هست .

قسمت جلویی این موتور یه تلق دودی مانندی مشاهده میشه و روی آن یک لوگوی کاوازاکی خورده. ایینه های نینجا ۲۵۰ هم نکته‌ی خاصی نداره. پایین‌تر نور بالا و نور پایین رو داریم، نورش از ال ای دی هست و جفتشون یک جا کار شده و شما نور بالا و پایین رو از جفت کاسه چراغ ها میتونید ببینید. یک سری از ریس های قدیمی اگر دقت کرده باشین نور بالاهاشون یه سمت کاسه چراغ هست و نور پایین یه سمت دیگه و به صورت جدا کار می‌کنن ولی تو این موتور یک جا هست. راهنما هم تو قسمت های فلاپ قرار گرفته اند. خب طراحیش خیلی باحاله ولی یه نکته‌ای که هست نمیدونم چرا کاوازاکی با این قیمتی که موتور داره باز از لامپ‌های معمولی استفاده کرده.

فرمون نینجا ۲۵۰
فرمون این موتور یک حالت خمیده داره و ارتفاعش مناسب هست و مثل یه سری از موتورهای ریس بازار نه خیلی پایین و صافِ یا مثل موتورهای استریت خیلی بالا نیست و نسبتا راحت دستتون روش قرار می‌گیره قلوه هاشم مثل موتورهای دیگه بازار نکته‌ی خاصی نداره شبیه به همونا هست. تو قسمت سمت راست کلید قرمز رنگی وجود داره که کلید قطع و وصل برقِ . پایین‌تر هم استارت رو داریم. یکم جلوتر سوییچ رو نداریم و به جاش کیلس داریم. سمت چپ هم (نور بالا ، نور پایین و نور پلیسی، راهنمای چپ و راست و بوق) این موتور رو داریم. روی ریموت این موتور آرم کاوازاکی خورده و اگر بالای این ریموت رو نگه دارید میتونید کلیدش رو دربیارید که برای صندوق و درب باکش استفاده میشه.

کیلومترشمار نینجا ۲۵۰
کیلومترش یک کیلومتر ترکیبی هست که هم آنالوگ داره هم دیجیتال و اطلاعات خوبی رو براتون به نمایش میذاره. سمت راست سرعت رو بهتون نشون میده ،بالاتر مسافتی که طی کردیم و آمپر بنزین آمپر آب قسمت سمت راست داریم. در قسمت وسط دنده ها رو می‌تونید ببینید که این یه مورد خوبی تو کیلومتر هست. ساعت و دور موتور که به صورت آنالوگ هست تو قسط وسط مشاهده میشه. قسمت چپ ما چراغ چک، نور بالا ، نور پایین و راهنمای چپ و راست رو داریم.

باک نینجا ۲۵۰
یکم در مورد باک و قسمت فلاپ ها باهاتون صحبت کنم . قسمت بالا باک دو تا ارم نینجا رو می‌تونیم ببینیم یکمم پایین‌تر یه لوگوی نینجا به صورت خیلی محوکار شده که یک حالت سه بعدی داره وقتی بهش نگاه می‌کنید. ظرفیت باکشم چهارده لیتره که نسبت به نسل قبلی خودش سه لیتر کمتر شده که البته این نکته بدی نیست که حالا در ادامه در موردش صحبت می‌کنیم
تو این قسمت پایین تر پد باکی ندارید شما ،اگر سواری زیادی روی موتور دارید بهتره از یه پد باک استفاده کنید که زیاد تو این قسمت اصطکاک ایجاد نشه که بخواد باکتون رو خراب کنه دو مورد دیگه تو این قسمت می‌مونه.

یکی اون اسپویلر های پایینِ که روش یک آرم کاوازاکی کار شده در دو طرف و مورد بعد پروتکشن هایی که روی موتور کار شده در حال حاضر روی نسخه‌های فول آپشنی که شما از شرکت کویر بگیرید پروتکشن روشون داره که اینم یه نکته‌ی مثبت محسوب میشه برای این موتور.

زین نینجا ۲۵۰
یکی از مهم‌ترین قسمت هایی که توی سواری، مخصوصا توی موتورهای ریس تاثیر داره زین و جنس و ارتفاعش از سطح زمین و فاصله‌اش تا فرمونه.ارتفاع زین از سطح زمین حدودا ۷۹ سانتیمترهست که این نشون میده افراد با قد های متوسط هم می‌تونن روی این موتور سوار بشن به راحتی. مورد بعدی جنس زین هستش که واقعا کیفیت خوبی داره از کاوازاکی کمتر از این انتظار نمیره یک زین دو تیکه هستش که قسمت ترک یه ذره کوچیکه شاید خیلی راحت نباشه ولی نرمی خوبی داره.

در مورد دستگیر هم برای ترک نشین باید بگم که چیز خاصی این قسمت ها نیست ولی یه بندی اینجا تعبیه کردن که خب خیلی راحت می‌تونه خودش رو با اون کنترل کنه. داخل صندوق زیر زین یک محفظه مانندی دارید که باز کنید زیرش یه حالت کیفی هستش که یک سری آچارها رو توش قرار دادن نسبتا هم تعدادش زیاده. توش آلن و انبردست داره یعنی اگر یه جاگیرکنید تقریبا چیزی نیست که نداشته باشید.

عقب موتور نینجا ۲۵۰
بخش آخر طراحیمونم در مورد قسمت عقب موتوره در مورد خطرش باید بگم که حالت سپر خیلی باحالی دارهه که از چراغ‌های ال‌ای‌دی استفاده شده و راهنماهای نینجا ۲۵۰ حالت نوک تیز داره و از لامپ های معمولی توش استفاده شده
قسمت راست هم یه اگزوز نسبتا بزرگ داریم که از جنس استیل و روش هم نقره ای رنگه‌.

مشخصات فنی kawasaki ninja 250
یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های نقد و بررسی مون همین بخشی که در مورد مشخصات فنی این موتور می‌خوایم صحبت کنیم نینجا ۲۵۰ از یک انجین چهارزمانه بهره میبره که دو سیلندر و توسط آب خنک میشه و به ازای هر سیلندر چهار سوپاپ داریم که مجموعا میشه هشت س سوپاپ و هر سوپاپ هم به وسیله‌ی دو میل سوپاپ باز و بسته میشه. نسبت تراکم این موتور یازده و شیش به یک که نسبت تراکم بالایی محسوب میشه و خب نیازمندی که شما بنزین با اکتان بالا تو این موتور استفاده کنید. حجم این انجین ۲۴۹ سی سی و قدرتی که می‌تونه تولید کنه به ۳۸ و دو اسب بخار در ۱۲۵۰۰ دور در دقیقه میرسه گشتاور ایجادی هم معادل ۲۳/۵ نیوتن متر در ۱۰ هزار دور در دقیقه است. این یعنی حدود هفت اسب بخار قدرت و ۲/۵ نیوتن متر گشتاورِ بیشتر نسبت به نسل قبلی که این نشون میده که کاوازاکی پیشرفت چشم گیری توی ورژن جدید نینجا رو این موتور پیاده کرده.

سیستم سوخت رسانی kawasaki ninja 250
سیستم سوخت رسانی این موتورم انژکتور برقی هست و با توجه به مصرف سوخت شما هر صد کیلومتر ۴و۴ خورده ای می‌سوزونید و با یک باک پر حدودا ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر میتونید رانندگی کنید البته بستگی به رانندگیتون هم داره . این موتور از یک گیربکس شش دنده بهره می‌بره و خب نرمی خوبی دارن مشکل خاصی نداریم و خبر خوب اینه که مجهز به تکنولوژی اسلیپر کلاچ یا همون کلاچ لغزندست.

کارکردش هم اینجوری که زمانی که شما ترمزگیری شدیدی انجام میدین و چرخ عقب تون قفل میشه این سیستم وارد عمل میشه و سرعت چرخ عقب که سفت‌شده رو با سرعت انجین هماهنگ میکنه. هم از سر خوردن موتور جلوگیری میکنه وهم باعث میشه به انجین و گیربکس تون کمتر آسیب برسه در کل وظیفش اینه که به سلامت و عملکرد گیربکس تون کمک می‌کنه.

سیستم تعلیق kawasaki ninja 250
بخش آخر نقد و بررسی مون طبق معمول در مورد سیستم تعلیقو ترمز این موتور .نینجا ۲۵۰ از یه شاسی تری لس یا نردبانی بهره می‌بره که جنس آلیاژهایی که توش استفاده شده طوری که وزنش رو خیلی پایین‌تر آورده و توی عملکرد موتور هم تاثیر خیلی خوبی داشته وزن این موتور حدودا ۱۶۴ کیلوگرمه که نسبت به نسل قبلی تقریبا چیزی بین ۷ یا ۸ کیلوگرم سبک‌تر شده.

لاستیک ها ninja 250
در قسمت جلویی موتور دوتا کمک‌فنر تلسکوپی معمولی داریم که قطر هر کدوم ۴۱ میلیمتر هست و توی قسمت عقب هم یه تک کمک گازی داریم. سایز لاستیک جلو این موتور و صد و ده هفتاد هفده هست و سایز لاستیک عقبم صد و چهل هفتاد هفده .جفتشون روی رینگ های هفده اینچی سوار شدن که اونا هم از جنس آلومینیوم هستند. برند لاستیک ها دانلوپ اندونزی هست که خدا رو شکر توی این لاستیکا برند رو تغییر ندادن و از یه سری لاستیک‌ها استفاده نکردند.

ترمز ها ninja 250
در مورد ترمزهای این موتور هم باید بهتون بگم که از برند ژاپنی نیستین استفاده شده و جفت ترمز ها ABS هستند قطر دیسک جلو ۳۳۰ میلیمتر با کالیپر دو پیستون هست و قطر دیسک عقبم ۲۲۰ میلی‌متر با کالیپر تک بیستون.

تست رانندگی ninja 250
از این موتور ریس انتظار سواری خیلی نرمی نمیشه داشت معمولا سواری شون جوری هست که خستتون میکنه اما موردی که روی نینجا ۲۵۰ توجه من رو جلب کرد این بود که من احساس خیلی ناراحتی روی این موتور نداشتم در طول دو سه ساعتی که داشتم ازش تست رانندگی می‌گرفتم. زاویه‌ی نشستن تون روی موتور و ارتفاع فرمون جوری که فشاری رو مچ دست و کمرتون وارد نمیشه .

من با قد صد و هفتاد و پنج هیچ مشکلی از لحاظ سواری با این موتور نداشتم. با توجه به طراحی استانداردی که جاپایی و فرمون این موتور داره پیش‌بینی می‌کنم افرادی که قدشون تا ۱۹۰ باشه مشکلی با این موتور نداشته باشن. از لحاظ نرمی زین هم نینجا ۲۵۰ وضعیت خوبی داره تو قسمت راکب ولی تو قسمت ترکه نشین زینش یه خورده نرم نیست و ممکنه ترک نشین تون بعد از یه مدت سواری احساس ناراحتی روی موتور داشته باشه.

هندلینگ و فرمون پذیری نینجا ۲۵۰ با توجه به سبکش که ریس هست کاملا خوب ارزیابی میشه حالا نمیشه انتظار هندلینگ موتور های نیکد رو از داشت که همون قدر سریع باشند توی بحث فرمان پذیری اما نینجا ۲۵۰ به خاطر طراحی مناسبی که تو بخش فرمونش داره هندلینگ خیلی خوبی داره . اگه یه کم به طراحی فرمونش دقت کنید می‌بینید که ارتفاعش نسبت به موتورهای ریس مثل هیوسانگ جی تی آر بالاتره و خب این کمک زیادی به این موضوع می‌کنه.
در مورد عملکرد سیستم تعلیقش هم باید بگم که عملکردشون کاملا راضی کننده هست با این که کاوازاکی توی کمک‌های جلو از کمک‌های تلسکوپی معکوس استفاده نکرده و همچنان از کمک های تلسکوپی معمولی استفاده می‌کنه باید بگم که ضعفی توی عملکرد اونا مشاهده نمیشه اکثر ضربه‌هایی که به چرخ جلو منتقل میشه رو کامل دفع میکنه. تک کمک فر عقبش هم همچین وضعیتی داره و هیچ ضعفی نداره و راضی کنندس

لاستیک عقب نینجا ۲۵۰
لاستیک جلو نینجا ۲۵۰
تو بخش تعلیق باید به لاستیک‌های موتور هم حتما یه اشاره‌ای داشته باشیم خب همونطور که گفته شد لاستیکهای باکیفیت دانلوپ روی این موتور وجود دارند به صورت فابریک و این خبر خیلی خوبیه لاستیک ها عملکرد کاملا مطمئنی دارند در صورتی که زمین خیسم باشه باز زیاد احساس ناامنی نمیکنید البته این موضوع رو باید بهتون بگم که رانندگی روی زمین خیس یا در زمان بارون کلا قضیش با حالت عادی فرق داره اگر شما همه‌ نکات رو رعایت کنید این لاستیک ها کاملا عملکردشون قابل اطمینان.
مدلی که در حال حاضر ما داریم بررسی می‌کنیم مدل ای بی اس نینجا ۲۵۰ و ترمز ها از برند نیسینگ هستند. این ترمز ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن سرعت موتور رو کاهش میدن و عملکردشون فوق‌العادست. به لطف سیستم ای بی اسی که روشون دارید دیگه نگرانی از بابت قفل کردن ترمز ها نیست و کاملا مطمئن عمل میکنه

تامین لوازم مصرفی و قطعات ظاهری نینجا ۲۵۰
لوازم مصرفی نینجا ۲۵۰ تو بازار پیدا میشه مثل فیلتر روغن، فیلتر هوا، فیلتر بنزین و… اما در مورد قطعات ظاهری مثل فلاپ و چراغ یکم فرق میکنه . اکثر موتورها از لحاظ قطعه وضعیت خیلی خوبی ندارن اینا نینجا ۲۵۰ هم تقریبا همین وضعیت رو داره اگه شما به این قطعه ها احتیاج پیدا کنید باید برید نمایندگی های کویر موتور ثبت سفارش کنید و منتظر بمونید تا قطعه به دستتون برسه یعنی در اکثر موارد اینجوری نیست که همون موقعی که شما قطعه میخواید بهتون بدن که این موضوع جالبی نیست .

قیمت نینجا ۲۵۰
نینجا ۲۵۰ در حال حاضر حدود سیصد و هشتاد تومن هست که گرون‌ترین ۲۵۰ ریس دو سیلندر به حساب میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *