مقاله

تمامی روش‌های استعلام و پرداخت خلافی موتورسیکلت

شکی نیست که احساس آزادی و هیجان موتورسواران باعث شده است که این وسیله به عنوان وسیله نقلیه محبوب شناخته شود. اما عدم محافظت ایمنی از قبیل نداشتن کلاه کاسکت باعث می‌شود موتورسواران در برابر آسیب‌های مختلف جسمی از خفیف تا شدید نسبت به وسایل نقلیه دیگر آسیب پذیرتر باشند. متأسفانه، بسیاری از رانندگان وسایل نقلیه بزرگتر توجه چندانی به موتورسواران ندارند. این مساله می‌تواند منجر به تصادفاتی شود که در یک چشم به هم زدن اتفاق می‌افتد.گاهی اوقات نیز با رعایت نکردن راکب موتور این دست از اتفاق‌ها آن روی بدش را نشان می‌دهد. عدم رعایت قوانین باعث ثبت خلافی موتور خواهد شد! حال این که خلافی موتور چیست و دقیقا چطور می‌شود آن مشاهده یا پرداخت کرد را در ادامه به شما توضیح می‌دهیم.

زمانی که راکب موتور در رانندگی خود موارد راهنمایی و رانندگی را رعایت نکرده و خلاف قانون عمل می‌کند، تخلفات او در سامانه خلافی موتورسیکلت ثبت می‌­شود که می­توان در آنجا مشاهده کرد.

رانندگی با سرعت زیاد منجر به خلافی موتور می‌شود.
سرعت زیاد منجر به ثبت خلافی می‌شود.

سپس، با توجه به درصد خلافی برای راکب موتور جریمه‌ای درنظر گرفته می‌شود. این خلافی‌ها شامل:

رانندگی با سرعت زیاد
نداشتن کلاه ایمنی
صحبت کردن با تلفن همراه هنگام رانندگی
خوردن غدا هنگام رانندگی
پارک کردن در مکان‌های پارک ممنوع
مارپیچ زدن در بین ماشین‌ها و…. می‌باشد.
چگونه خلافی‌های موتورسیکلت ثبت می‌شوند؟!
روش‌های ثبت خلافی موتور نیز همانند خلافی خودرو، دربرگیرنده موارد زیر است:

ثبت خلافی به وسیله دوربین
روش تسلیمی برگه جریمه رانندگی
شیوه الصاقی برگه جریمه رانندگی
روش دو برگی جریمه رانندگی
ثبت خلافی وسایل نقلیه با دوربین
زمانی که با موتور سیکلتتان در حال تردد در جاده‌ها یا اتوبان‌ها و غرق در رویای خویش، در حال تک‌چرخ زدن هستید، یک‌دفعه حس کنید که آسمان نیز مبهوت این همه هیجان قرار گرفته و از شما عکس می‌اندازد! اصلا اینطور نیست! شما در خیالی خوش به سر می‌برید! این عکس از تحیر آسمان نیست؛ بلکه از حواس جمعی قانون خبر می‌دهد: این موضوع را می‌رساند که شما مرتکب تخلف شدید و پلاک موتور شما با دوربین ضبط شده و باید اقدام به پرداخت خلافی موتور کنید

روش تسلیمی برگه جریمه رانندگی
در این روش، پلیس برگه‌ی جریمه را با مشخصات راننده و گواهی‌نامه‌اش همراه نوع تحلف، محل و زمان تخلف و مشخصات افسر تکمیل کرده و به راننده‌ی بنده‌ی خدا تحویل می‌دهد

روش الصاقی برگه جریمه موتور
فرض کنید موتورسیکلت خود را در جایی پارک کرده‌اید که تابلو پارک ممنوع بالای آن باشد: شما با این جمله معروف که “سریع بر می‌گردم” خودتان را گول می‌زنید. خبر ندارید که پلیس قبض جریمه را صادر کرده و در زیر شیشه‌ی موتور سیکلت شما قرار می‌دهد! آیا حال شما دیدنی نیست زمانی که با این صحنه روبه‌رو می‌شوید؟

روش دو برگی جرایم رانندگی موتور
گاهی پلیس در حال نوشتن جریمه برای شمای موتورسوار ایست می‌دهد. در این زمان اگر شما سهوا یا عمدا موتورسیکلت را برای دریافت برگه جریمه متوقف نکنید، در این شرایط با غیظ پلیس وظیفه شناس رو‌به‌رو خواهید شد: افسر راهور به جای یک برگه جریمه یک جریمه‌ی دیگر تحت عنوان عدم توجه راکب موتور به فرمان پلیس برای شما می‌نویسد! حالا بیا و درستش کن! قوز بالا قوز می‌شود….

استعلام خلافی موتور
حال که در رابطه با خلافی‌های موتور و روش ثبت آن‌ها دانستید، وقت آن است که بدانید چطور می‌توانید این خلافی‌ موتور را استعلام بگیرید؟ از کجا متوجه شوید چقدر جریمه شدید؟

روش‌های استعلام و پرداخت خلافی موتور
به اینکه توجه داشته باشید که برای ترخیص موتور سیکلت باید از قبل خلافی آن را صفر کرده باشید. دریافت خلافی موتور از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استعلام خلافی موتور آنلاین از سایت راهور
برای استعلام خلافی موتورسیکلت آنلاین می‎توانید از سایت پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) استفاده نمایید. آدرس این وب سایت: www.rahvar120.ir است. بعد از ورود به سایت، مراحل زیر را گام به گام عملی سازید:

شما به عنوان مالک موتور، می‌بایست روی گزینه خدمات کلیک کنید.این دکمه در وسط صفحه اصلی سایت قرار دارد.

ج) سپس گزینه ” استعلام میزان تخلف رانندگی” را کلیک کنید.

به صفحه استعلام خلافی موتور راهور وارد می‌شوید. برای استعلام خلافی موتورسیکلت با پلاک نیاز به کد VIN یا بارکدپستی کارت موتور دارید. اینکه پلاک موتور قدیمی است یا جدید ، در استعلام خلافی موتور سیکلت با پلاک ملی، تفاوتی ایجاد نمی‌کند. در این قسمت می‌توانید میزان جریمه موتورسیکلت خود را مشاهده کرده و در صورت تمایل، پرداخت خلافی موتور با پلاک را انجام دهید.

لطفا توجه داشته باشید که سایت راهور به روز نبوده و تمامی اطلاعات آن بعد از ۲۴ ساعت به‌روز رسانی خواهند شد. در واقع پس از گذشت هفت روز از ارتکاب جرایم رانندگی موتور و خودرو ، می‌توانید آن را در سایت راهور پیگیری نمایید، پرداختی‌ها در سایت راهور، استعلام خلافی یا مشاهده قبض جریمه نیز با تاخیر ۷۲ ساعته در سایت پلیس راهور همراه است.

استعلام خلافی موتورسیکلت از طریق پیامک
درست است که موتورسواری هیجان بسیار بالایی دارد و واقعاً دلپذیر و دلچسب است، اما هنگام استعلام خلافی موتور با پیامک، دیگر خبری از آن همه هیجان نیست! به اصطلاح پوزتان به خاک مالیده می‌شود و آن شادی و شور و هیجان از دماغتان در می‌آید!

یکی از ساده­ترین روش­ها، استعلام خلافی موتورسیکلت با vin است. می‌توانید از طریق ارسال شماره VIN موتور به سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ خلافی موتور سیکلت خود را استعلام کنید. لطفا توجه داشته باشید که شماره ۱۷ رقمی VIN موتورسیکلت را به طول کامل با حروف انگلیسی وارد کنید. (شماره vin بر روی کارت موتور درج شده است).
پس از ارسال VIN پیامی با محتوای زیر دریافت می کنید:
«مشترک گرامی؛ شما درخواست سرویس خلافی و نمره منفی با تعرفه ۳.۵۰۰ ریال را داده اید. برای تایید عبارت ۲ را مجددا به ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنید.»

بعد از این‌که عدد ۲ را وارد کردید مبلغ خلافی موتور سیکلت شما همراه با تعداد تخلف برای شما ارسال خواهد شد! در حقیقت گرفتن خلافی موتور با پیامک همانند خودرو است.

استعلام خلافی موتورسیکلت از طریق تلفن
برای استعلام گرفتن خلافی موتور با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس حاصل نمایید.در طول مکالمه، مبلغ جریمه و تعداد تخلفات را سوال کنید. لازم به ذکر است اگر از خارج تهران با این شماره تماس می‌گیرید، حتما کد ۰۲۱ را قبل از وارد کردن شماره ۸ رقمی بالا وارد نمایید.

شیوه های پرداخت خلافی موتور سیکلت\
بعد از استعلام جرایم موتورسواری، شما راکبان عزیز می‌توانید با انتخاب یکی از شیوه‌‌های زیر، اقدام به پرداخت خلافی موتور خود نمایید:
۱.در صورتی که برگه جریمه را در اختیار دارید به آن نگاه بیندازید. اگر این برگه شناسه پرداخت و شناسه قبض داشته باشد، می‌توانید از طریق دستگاه‌های خودپرداز پرداخت خلافی موتور سیکلت خود را انجام دهید.

۲. شما می‌توانید از طریق تلفن بانک ۰۹۶۲۲ بانک ملی نسبت به پرداخت خلافی مربوطه اقدام کنید

۳.مراجعه به وب سایت سیستم پرداختی بانک ملی به آدرس https://sadad.shaparak.ir/billpayment یکی دیگر از روش های پرداخت آنلاین خلافی موتور سیکلت است.

۴. پرداخت از طریق اپلیکیشن‌های موبایل همانند قبضینو، آپ و… از دیگر شیوه‌های رایج پرداخت خلافی موتورسیکلت مطرح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *