مقاله

مراحل و شرایط، مدارک و هزینه ترخیص موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱

 آیا برای ترخیص موتور باید بیمه شخص ثالث داشت؟

  • بله داشتن بیمه نامه ثالث یکی از شرایط ترخیص موتور است.

 آیا موتور را می‌توان بدون مدارک هم ترخیص کرد؟

  • خیر. برای ترخیص موتور باید مدارک مورد نیاز که احراز هویت مالک و موتور را مشخص می‌کند همراه داشت.

 برای مشاهده خلافی موتورسیکلت باید چیکار کرد؟

  • با مراجعه به پلیس +۱۰ می‌توانید استعلام خلافی به روز را داشته باشید. در سایر روش‌های آنلاین ممکن است خلافی به روز نباشد.

 شرایط تقسیطی هم برای ترخیص موتور سیکلت وجود دارد؟

  • موتور نباید فرسوده باشد. شکایت قضایی از موتور شما وجود نداشته باشد. جریمه‌های حادثه ساز موتور حداکثر ۴۰ درصد باشد.

همان‌طور که می‌دانید، دلایل مختلفی می‌تواند برای توقیف وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌ها وجود داشته باشد. مهمترین تخلفاتی که باعث می‌شود موتورسیکلت به وسیله پلیس توقیف شود عبارتند از:

نداشتن مدارک موتور
عدم تهیه بیمه شخص ثالث(برای اینکه بدانید که در صورت نداشتن گواهینامه و هدایت موتور چه عواقبی انتظارتان خواهید کشید، این مقاله را مطالعه کنید.)
حرکت در خطوط ویژه
حرکت موتور بر خلاف معابر و خیابان‌ها
عبور از چراغ قرمز
نذاشتن کلاه ایمنی بر روی سر(مطالعه مقالات انواع کلاه کاسکت و نکات انتخاب کلاه کاسکت موتور پیشنهاد می‌شود.)
حرکت در پیاده رو‌ها
پلاک مخدوش و نامشخص
راندن موتور ۲۵۰ سی‌سی به بالا در سطح شهر بدون مجوز
انجام حرکات نمایشی با موتورسیکلت

همان‌طور که ملاحظه نمودید یکی از دلایل توقیف موتور سیکلت عدم استفاده از کلاه ایمنی است. دلیل اینکه افراد از گذاشتن کلاه ایمنی خودداری می‌کنند، خرید کلاه نامناسب است.

مراحل ترخیص موتور سیکلت
برای آزاد کردن موتور سیکلت سرقتی و توقیفی، ابتدا باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و درخواست ترخیص را ثبت کرد. بهتر است که برای ترخیص موتورسیکلت خود، سه روز صبر کنید و بعد از انجام کارهای لازم و ارائه مدارک، اقدامات دیگر را انجام دهید. برای ترخیص وسایل نقلیه باید مدارکی را تحویل داد تا هویت صاحب وسیله نقلیه مشخص شود.

ترخیص موتور سیکلت
شرایط و مدارک ترخیص موتور سیکلت

مدارک ترخیص موتور سیکلت توقیف شده از پارکینگ
با گذشت حداقل ۳ روز باید مدارکی داشته باشید تا به ستاد ترخیص موتورسیکلت مراجعه کنید. این مدارک شامل:

اصل کارت ملی مالک و کپی آن
کارت موتورسیکلت به همراه کپی آن
اصل گواهینامه راکب و کپی
اصل شناسنامه راکب موتورسیکلت به همراه کپی
برگه پرداخت عوارض شهرداری موتور سیکلت
اصل سند مالکیت وسیله نقلیه به همراه کپی آن و حضور شخص مالک
اصل برگه پارکینگ و کپی آن
برگه خلافی تسویه شده موتورسیکلت و قبض پرداخت هزینه کفی به مبلغ ۵ هزار تومان
در مرکز ممکن است با اعداد مختلف پلاک موتور روبرو شوید.

دقت داشته باشید که برای ترخیص موتورسیکلت سرقتی، باید اقدامات لازم را برای خارج کردن پلاک موتور از لیست سیاه هم انجام دهید. این لیست سیاه در سیستم‌های پلیس راهور و آگاهی است.

نکته مهم دیگر این است که هنگام ترخیص وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث ارائه شود.

هزینه ترخیص موتور سیکلت
هنگام ترخیص موتور سیکلت باید عوارض شهرداری و خلافی موتور را تسویه کرده باشید. این دو مورد از هزینه‌های ترخیص جدا است. علاوه بر این موارد باید هزینه پارکینگ برای هر شب توقیف موتورسیکلت را هم پرداخت کرد.

هزینه پارکینگ به طور معمول بین ۲ تا ۳ هزار تومان برای هر شب است.

چرا برخی از افراد موتور سیکلت خود را از توقیف خارج نمی‌کنند؟
نداشتن مدارک و عدم احراز مالکیت موتورسیکلت، می‌تواند یکی از دلایل مهم ترخیص نکردن این وسیله نقلیه باشد. علت دیگر می‌تواند، عدم پرداخت بدهی‌های دولتی باشد. برخی توانایی پرداخت این مبالغ را ندارند و موتورسیکلت‌ها داخل پارکینگ می‌مانند.

زمان نگهداری موتورسیکلت در پارکینگ
همان‌طور که گفته شد بهتر است بعد از سه روز برای ترخیص موتورسیکلت اقدام کرد. حال سوالی که پیش ‌می‌آید این است که پارکینگ پلیس تا چه مدتی موتورسیکلت را نگهداری می‌کند؟

پلیس راهور توصیه می‌کند که بعد از سه روز کارهای ترخیص انجام شود، چون روزانه فقط ۱۵۰ تا ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت در تهران توقیف می‌شود. همچنین نهایت فرصت برای ترخیص موتورسیکلت ۳ ماه است، اما برخی از موتورسیکلت‌ها به دلیل اینکه شرایط احراز هویت مالک یا پرداخت بدهی‌ها را ندارند همچنان در توقیف هستند.

برخی از موتور سیکلت‌ها حدود ۸ سال است که در پارکینگ پلیس توقیف است و این موضوع برای دولت هزینه‌های مختلفی دارد از این رو هر چند وقت یکبار تخفیف یا شرایطی ایجاد می‌شود تا ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی انجام شود.

طرح ترخیص موتور سیکلت رسوبی
در طرح ترخیص موتور سیکلت رسوبی، هزینه دیرکرد پرداخت جریمه محاسبه نخواهد شد و فقط باید اصل جریمه را پرداخت کرد. نکته مهم این است که در این طرح، مالک‌های موتورسیکلت می‌توانند، مبلغ جریمه را به صورت قسطی و در مدت زمان یک سال پرداخت کنند.

همچنین برای موتورسیکلت‌هایی که بیمه شخص ثالث یا پلاک ندارند، برگه ترخیص صادر می‌شود. نکته مهم این است که در این شرایط مالک باید فرم تعهدات لازم را پر کند و تا زمانی که بیمه نامه و پلاک گرفته نشده است، موتورسیکلت باید با وانت بار جابه جا شود.

ترخیص موتور سیکلت
شرایط ترخیص موتور سیکلت از پارکینگ

نکته: اگر مالک موتورسیکلتی نتواند در طرح ترخیص موتورسیکلت رسوبی هم وسیله نقلیه خود را ترخیص کند، طبق دستور قضایی می‌توان موتورسیکلت را اسقاط یا مصادره کرد.

استعلام خلافی موتور سیکلت
استعلام خلافی از پلیس ۱۰+ یکی از روش‌های ساده است که با مراجعه به این مراکز در سراسر کشور شرایط استعلام امکان پذیر است. هنگام مراجعه باید کارت شناسایی مالک موتورسیکلت و کارت موتور را همراه داشته باشید.

با توجه به اینکه سیستم سامانه‌های پلیس ۱۰+ به صورت آنلاین است، اطلاعات خلافی موتورسیکلت به روز است و اگر از روش‌های دیگر مشاهده خلافی وسایل نقلیه استفاده می‌کنید، ممکن است که ۲۴ ساعت قبل یا بیشتر جریمه‌ها نشان داده شود.

ساعت کار ستاد ترخیص موتورسیکلت
ستادهای ترخیص موتورسیکلت در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ صبح تا ۱۴ و در روز‌های پنجشنبه از ساعت ۷ تا ۱۲ ظهر فعالیت دارند.

از اسفند سال ۱۳۹۹ترخیص موتورسیکلت‌ها در پارکینگ خلیج فارس انجام می‌شود. آدرس که باید به آن مراجعه کنید غرب تهران، کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج خیابان خلیج فارس خیابان راهنما است.

مراکز ترخیص موتورسیکلت در مناطق هفت گانه تهران
مناطق ۲،۱ و ۳: بزرگراه حقانی، روبروی پارک آب و آتش، منطقه سه پلیس راهور
مناطق ۱۲،۱۱،۶ و ۱۷: میدان قزوین، جنب پارک رازی، خیابان شهید مرادی، منطقه ۱۱ راهنمایی و رانندگی
مناطق ۱۴،۱۳ و ۱۵: خاوران، ابتدای خیابان ابوذر، منطقه ۱۵ راهنمایی و رانندگی
مناطق ۴ و ۸: بزرگراه رسالت، تقاطع باقری، منطقه ۸ پلیس راهور
مناطق ۱۷،۹ و ۱۸: خیابان آیت الله سعیدی، نبش خیابان شهید کاشانی، منطقه ۱۷ پلیس راهور
مناطق ۱۹،۱۶ و ۲۰: خیابان شهید رجایی، خیابان سازمان هلال احمر، منطقه ۱۶ پلیس راهنمایی و رانندگی
مناطق ۲۰،۱۰،۵ و ۲۱: خیابان خلیج فارس، خیابان رهنما
طرح آزادسازی موتورسیکلت هرچند وقت یکبار اعلام می‌شود. مدت این زمان محدود و حدود دو ماه است. در این مدت، مالکان موتور در صورت داشتن شرایط می‌توانند موتور خود را از پارکینگ موتورسیکلت ترخیص کنند.

اهمیت بیمه شخص ثالث
همان‌طور که در متن اشاره شد، داشتن بیمه شخص ثالث برای ترخیص موتور سیکلت اهمیت دارد و باید به عنوان مدارک اصلی به ستاد ترخیص تحویل داده شود

یک نظر در “مراحل و شرایط، مدارک و هزینه ترخیص موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱

  1. شاهد گفت:

    باسختترکردن زندگیها مشکلات برای تمام مملکت اضافه میشودوافرادبسمت راههای غیرقانونی والبته فسادبا انتشاران حتی درخانواده های دارای نفوذدرکارهاازطرق مختلف میشودوتفاضاهارابرعرضه مسلط تروتولید انواع نیازدراحتماعات میکند این همه دواندن برای سک وسیله میتواند براحتی با چند استعلام انجام شودواین اصلا عاقبت خوبی برای نسلهای تحت تعلیم الان نخواهد بود انچه که عامل تغییرمنفی بشود برای همه دراخرتولیدازارورنجش خواهد کرد با بستن چکهای ضمانت کننده ویاخیانت دران شده وبادرخواست انواع عجیب مدارک حداکثری درمثلا ازادسازی یک موتوربه نوعی سواستفاده ازاطمینان به سیادت یا خادمی حرم ان خانواده نبایدگریبان یک فرد مفید رابرای ازادساختن مال شخصیش انهم باهزینه های متعدد کندکه نه خیری دران می بینیدونه ارامش برای همه اقشاروافکار…..اگردرست نمیگویم کمی با تامل صبرکنید تاصحت ان راببینید…بسیاربسیارازتو هم وطنم ممنونم که اجازه نظردادن را به ما ارایه میفرمایی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *