مقاله

آموزش جامع آب بندی و آچارکشی موتور سیکلت

آب بندی و آچارکشی موتور سیکلت
در این مطلب درباره‌ آچارکشی موتور سیکلت و آب بندی موتورسیکلت صحبت می کنیم و در سایت کینگ موتور مطالب مهمی که لازم است بدانید را مطرح می کنیم پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

هر موتوری که به صورت صفر از نمایندگی تهیه می کنید نیاز به انجام اقداماتی دارد تا به عمر وسیله افزوده شود که آب بندی و آچارکشی موتور سیکلت از جمله این اقدامت می باشند.

آب بندی موتور سیکلت چیست؟
منظور از آب بندی عملکرد صحیح و قرار گیری درست قطعات و اجزای خودرو می باشد. بعد از اینکه قطعات موتورسیکلت مونتاژ شدند، در اثر کارکرد موتورسیکلت قطعات آن در قسمت هایی که با هم اصطکاک دارند ساییده شده و باعث می شود اصطکاک بین قطعات از بین برود و قطعات با هم متچ شوند؛ اما اگر آب بندی به طور صحیح انجام نشود اصطکاک بین قطعات از بین نمی رود با شکستگی و ترک قطعات انجین مواجه خواهیم شد که موجب از بین رفتن قطعه و آسیب به موتور می شود.

هر نوع وسیله نقلیه ای که از کارخانه خارج میشود و به دست مصرف کننده میرسد نیاز به یکسری اقدامات اولیه دارد تا عمر مفید تری داشته باشد، بدلیل اینکه کارخانه های تولید موتور سیکلت همه کار را بصورت سری کاری و در تیراژ بالا انجام میدهند، موتور سیکلت نو و تازه شما به یکی سری اقدامات نگهداری اولیه نیاز دارد . البته در خارج از کشور آب بندی و رفع ایراد توسط شرکت سازنده با دستگاهایی خاص انجام می‌شود و پس از بررسی کامل و مطمئن شدن از عملکرد صحیح موتورسیکلت، محصول راهی بازار می‌شود.

اما در ایران پس از مونتاژ و یک بررسی سر سری و سطحی، موتور به بازار فرستاده می‌شود و فرد خریدار باید موتور را بررسی و آب‌بندی کند. پس در واقع آب‌بندی موتور سیکلت باید به صورت صحیح انجام شود تا در آینده عملکرد موتور در بالاترین سطح باشد و باعث شود شما بتوانید از کارکرد و عمر مفید موتورسیکلت در طول زمان بهره ببرید.

بررسی قطعات در هنگام آب بندی موتور سیکلت
در موتور سیکلت یا خودرو آب‌بندی منظور از آب‌بندی بیشتر انجین است، اما باید توجه کرد تقریبا هر قطعه‌ای که اصطحکاک در عملکرد آن نقش دارد شامل آب‌بندی می‌شود. پس در ابتدا تقریباً باید حواسمان به همه قطعات باشد.

فرمان

داشتن حرکت نرم و روان

فرمان پذیری مناسب

عدم وجود لقی

روشنایی و نمایشگرها

عملکرد کلیه لامپ های داخل کیلومتر، لامپ جلو،لامپ ترمز عقب را بررسی کنید و روشن شدن نمایشگرها از قبیل لامپ های راهنما و… را کنترل کنید

روغن انجین

میزان روغن داخل انجین را کنترل کنید

ترمز

تصحیح لقی پدال ترمز عقب، کنترل ترمز جلو

عملکرد ترمز ها کنترل شود

دسته گاز

لقی صحیح کابل

دور موتور به راحتی بالا می رود و به سرعت پایین می آید

تایرها

فشار باد تایرها تنظیم باشد

عمق عاج مناسب باشد

هیچ گونه بریدگی و ترک نباید بر روی تایر وجود داشته باشد

بوق

عملکرد مناسب بوق

کلاچ

کنترل تنظیمات کابل کلاچ

عملکرد نرم کلاچ

بنزین

برای مسافت مورد نظر بنزین به مقدار کافی وجود داشته باشد

زنجیر

لقی مناسب زنجیر

روغن کاری مناسب

از آنجا که ایرادات اولیه و آب بندی هیچ یک از قطعات به پیچیدگی انجین نیست، در مورد آب بندی انجین موتور سیکلت صحبت می‌کنیم.

نکات اصلی آب بندی صحیح موتور سیکلت
بصورت کلی رعایت روش‌های آب بندی در 300 کیلومتر اول حیاتی و تا 1000 کیلومتر خوب است که رعایت شود پس تمام مطالب را تا 300 کیلومتر با دقت کامل رعایت کنید و از یاد نبرید.

چند نکته اصلی در آب بندی موتور وجود دارد که همه افراد باید این نکات رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند:

استفاده از مرغوب و مناسب‌ترین روغن بازار متناسب با موتورسیکلت خود و تعویض آن در مدت و مسافت کمتر نسبت به آینده. روغن زیر ۲۰۰ تا تعویض شود و دفعات بعد هر ۱۰۰۰ تا
آچارکشی موتور سیکلت در بازه‌های زمانی مرتب
درجا کار کردن موتور تا 1 تا 2 دقیقه
تغییر مدام سرعت (دور موتور باید پایین باشد و سرعت مدام در حال کم و زیاد شدن باشد)
جلوگیری از دو ترک سواری و یا همراه داشتن بار اضافی
در دوره آب بندی در مسیرهای دارای شیب تند یا سربالایی تردد نکنید.
پایین بودن دور موتور (حرکت انجین در 500 کیلومتر اول نباید از 2000 دور در دقیقه فراتر رود)
سعی کنید در هوای گرم موتور را آب بندی نکنید در فصول گرم سال، شب ها برای آب بندی بهتر است.
روغن موتور مناسب در زمان آب بندی موتور سیکلت
معمولا روغنی که خود کارخانه ها برای موتور سیکلت شما استفاده می کنند روغنی با کیفیت پایین میباشد که خیلی زود باید تعویض شود . زیر ۲۰۰ تا باید حتما روغن موتور تعویض شود چرا ؟ برای اینکه موتور سیکلت شما شامل چرخ دنده و قسمت های مختلف در داخل خود است ، خیلی از این اجزا دارای براده های آهن هستند و با کمی استفاده این خرده ها و براده ها جدا شده و وارد محفظه روغن می شوند و پس از آن شما باید روغن موتور سیکلت خود را تعویض کنید، در صورتی که این کار را خیلی زود انجام دهید این قطعات داخل روغن جدید می ریزند و به گیربکس موتور سیکلت شما آسیب وارد می کنند.

آب بندی صحیح موتور سیکلت
روغن موتور مناسب اصولاً با توجه به هر موتور تفاوت دارد و نمی‌توان برای همه مدل موتورها تنها یک نسخه ثابت در نظر گرفت. در پایین با توجه به توضیحات می‌توانید بهترین روغن موتور در زمان آب بندی موتور سیکلت را پیدا کنید.

نکته: در این دوران از خرید روغن موتورهایی که تاریخ تولید آنها بیش از یک و نیم سال می باشد خوداردی کنید.

موتورهای دارای فیلتر روغن کاغذی
در این موتور سیکلت‌ها که دارای حجم موتور 200cc تا 2000cc می باشند می‌بایستی نسبت به تکنولوژی ساخت انجین از روغن‌هایی با درجه کیفیت حداقل SG و بالا ترین کیفیت تا به امروز SM و گرانروی 50-20 استفاده نمایند و حتما می بایستی دقت شود که تا قبل از طی 100 کیلومتر اول دور موتور نبایستی بیش از 4000rpm برسد.

نکته: ابتدا به دفترچه راهنما و روغن پیشنهادی شرکت سازنده موتور سیکلت خود توجه کنید. 100% روغن پیشنهادی شرکت سازنده نسبت به توصیه ما اولویت دارد.

موتورهای دارای فیلتر روغن فلزی
دقت شود در مورد روغن حتماً از تعمیرکار هم نظر بخواهید و تاکید بر نو بودن موتورسیکلت خود بکنید زیرا علاوه انتخاب روغن موتور مناسب باید تعمیرکار کمی بیشتر از حد معمول روغن درون انجین بریزد.

آچار کشی موتور سیکلت چیست ؟
به فرآیندی که طی آن پیچ‌ های موتورسیکلت را سفت کرده تا از ایجاد صدا, خرابی و صدمه به موتورسیکلت جلوگیری کنیم تا موتور به بهترین شکل ممکن کار کند را آچارکشی موتور سیکلت می گویند.

چه زمانی موتور نیاز به آچارکشی دارد؟
موتورسیکلت صفر باید بعد از ۱۰۰۰ تا کارکرد آچارکشی شود.

وقتی موتورسیکلت با در جا گاز دادن دچار لرزش می شود موتور نیاز به آچارکشی دارد.

وقتی که موقع موتور سواری صداهای اضافه مثل صدای فلاپ به گوش تان می رسد جهت آچارکشی موتور سیکلت به تعمیرکار موتورسیکلت مراجعه کنید.

وقتی احساس می کنید پیچ های بدنه موتور شل شده نیاز هست که آچارکشی موتور سیکلت انجام شود.

موتورسیکلت هر ۵۰۰۰ کارکرد باید آچارکشی شود.

موتور سیکلت از بخش های مختلفی تشکیل شده
ظاهری: قسمت های ظاهری موتور سیکلت شما که شامل فلاپ ها، یراق آلات فلزی، و هر قسمتی که شما میتواند در موتور سیکلت خود ببنید، معمولا این قسمت های موتور سیکلت به دلیل استفاده از پلاستیک و اینکه کمتر سفت میشوند در کارخانه ها به راحتی به صدا می افتند.

موتوری: قسمت موتوری که بیشتر قسمت مکانیکی موتور سیکلت شما می باشد، گیربکس انجین زنجیر و تمام این قسمت ها که شامل قطعات متحرک می باشند، اگر مشکل اسمبل کردن و شل بودن در این قسمت وجود داشته باشد می تواند برای شما مشکلات فراوانی ایجاد کند.

برقی: قسمت های برقی موتور سیکلت شامل سیم ها، لامپ ها کیلومتر،سیستم انژکتور، سیستم برق رسانی به موتور و همه این ها شامل قسمت های برقی موتور سیکلت میشوند و ممکن است دچار مشکلات جزئی باشند.

چرا باید آچارکشی موتور سیکلت را انجام دهیم؟
وقتی موتورسیکلت از کارخانه بیرون می آید، فقط یکبار پیچ ‌ها و قطعات آن سفت شده و تست دیگری در ارتباط با استحکام قطعات و مقاومت پیچ‌ ها انجام نمی شود. در نتیجه در طی فرآیند آب بندی موتور سیکلت که با لرزش قطعات و استفاده از آنها همراه می باشد ممکن است این پیچ ها شل یا حتی باز شوند.

بعد از طی ۱۰۰۰ کیلومتر اولیه و اتمام مرحله آب بندی اگر مشکلی وجود نداشته باشد سراغ مرحله آچار کشی موتور سیکلت می رویم تا موتور سیکلت به بهترین نحو ممکن کار کند و عمر آن افزایش یابد.

اگر این کار را نکنیم موتورسیکلت مدام صدا می دهد و ممکن است قطعات آن زودتر از موعد خراب شود و اگر به این موضوع توجه نکنیم ممکن است باعث آسیب به موتور سوار شود.

انواع آچارکشی موتور سیکلت


آچار کشی موتور سیکلت سطحی
آچار کشی سطحی مربوط به چک کردن و سفت کردن پیچ های بدنه موتور سیکلت می باشد.

به این صورت که فقط قسمت‌ های بیرونی موتور سیکلت و به اصطلاح ظاهر موتور سیکلت را بررسی کرده و پیچ‌ های بدنه را سفت کرده تا از ایجاد صدای موتور سیکلت و نهایتا خرابی جلو گیری شود.

در بعضی از موارد در این مدل از آچار کشی پیچ های قسمت موتور هم بررسی و سفت می شود تا به خود موتور هم آسیب نرسد و صدا ندهد.

آچارکشی موتورسیکلت کلی
در این مدل از آچارکشی موتور سیکلت تمام پیچ ها باز, موتور سیکلت با دقت بررسی و تمیز می شود و سپس پیچ ها دوباره بسته می شوند.

حتی برای خود موتور موتور سیکلت هم این کار را انجام می دهند. یعنی پیچ های موتور هم باز شده و موتور چک می شود و بعد از تمیز کردن موتور، پیچ های این قسمت دوباره بسته و سفت می شوند.

این نوع از آچارکشی بهترین نوع می باشد چون موتور سیکلت به طور کامل و از نظر تمامی قطعات بررسی می شود.

آچارکشی موتور سیکلت باعث می شود تا موتور دیرتر دچار مشکل شود و در نتیجه عمر بالاتری داشته باشد که نهایتا باعث هزینه‌ی کمتر موتور سوار نیز می شود.

آچارکشی به طور کلی برای موتور سیکلت لازم است و باید هر چند وقت یک بار انجام شود.

سوالات متداول:

موتورسیکلتی که انجین آن تعمیر می‌شود نیاز به آب بندی دارد؟ بله؛ حتی باید با ملاحظه بیشتری نسبت به موتور سیکلت صفرکیلومتر با آن رفتار کرد.

اگر به موتور سیکلت صفر گاهی گاز زیاد بدهیم خوب است؟ به هیچ عنوان؛ برخی افراد باور دارند با گاهی گاز شدید دادن به موتور می‌توانند موتوری گاز خور در آینده داشته باشند که کاملاً غلط است و این کار باعث آسیب به موتور سیکلت می‌شود.

چه زمانی باید آچارکشی موتور سیکلت شود؟ آچارکشی موتور سیکلت صفر بعد از 1000 کیلومتر باید انجام شود و بعد از آن هر ۵۰۰۰ تا باید آچارکشی شود.

بعد از طی چند کیلومتر می‌توان دو ترک سوار شد؟ بعد از 300 کیلومتر مجاز به سواری دو ترک هستید اما بهتر است تا 1000 کیلومتر سواری دو ترک انجام نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *