مقاله

ترکیدن لاستیک موتورسیکلت

چرخ های موتوسیکلت اجزای حیاتی موتورسیکلت هستند. در اصل این دو لاستیک هستند که موتورسیکلت را کنترل می کنند و در واقع شما به وسیله این دو چرخ موتورسیکلت را روی جاده می رانید.

اگرهنگام رانندگی، لاستیک موتورسیکلت ترکید چه باید کرد؟
اگر نمی دانید چگونه چنین اتفاق غیرمنتظره ای را مدیریت کنید ، می تواند فاجعه بار باشد. این حادثه حتی می تواند برای موتورسواران حرفه ای هم اتفاق بیفتد.

بنابراین، اگر یک تایر موتورسیکلت ترکید ، شما چه کار می کنید؟ اگر هنگام رانندگی لاستیک موتورسیکلت ترکید، باید هرگونه شتاب را متوقف کنید. اگر لاستیک عقب شما ترکید ، با استفاده از ترمز جلو سرعت خود را کم کنید و برعکس. در صورت امکان ، هیچ چرخشی انجام ندهید و خود را در یک مسیر مستقیم به سمت یک مکان امن بکشید تا موتورسیکلت متوقف شود.

جهت خرید لاستیک موتور سیکلت کلیک کنید.

ترکیدن لاستیک هنگام موتورسواری یک وضعیت ترسناک و کاملاً غیرایمن است. به همین دلیل بسیار مهم است که بدانید چگونه از ترکیدن یک لاستیک جلوگیری کنید و بدانید در صورت ترکیدن ، دقیقا چه کاری انجام دهید.

در صورتی که تایر موتورسیکلت ترکید چه باید کرد؟
هیچ موتورسواری هرگز فکرش را هم نمی کند که در حال رفتن به طور ناگهانی لاستیک موتورسیکلتش بترکد. امیدوارم که هیچ یک از شما این موقعیت را تجربه نکنید. اما بهتر است بدانید که در صورت وقوع چنین اتفاقی چه باید بکنید زیرا ترکیدن تایر می تواند بسیار خطرناک باشد.

بسیاری از مردم تصور می کنند که ترکیدن لاستیک موتور سیکلت مانند ترکیدن لاستیک خودرو است. این دو خیلی باهم تفاوت دارند. یک ماشین چهار لاستیک دارد ، با ترکیدن یک تایر آن، سه چرخ دیگر برای تثبیت وسیله نقلیه وجود دارد.بدیهی است که یک موتور سیکلت دارای دو چرخ است بنابراین در هنگام ترکیدن یک تایر ، شما فقط باید، با یک تایر موتورسیکلت را کنترل کنید.

اگر یکی از لاستیک های موتورسیکلت ناگهان پنچر شد یا ترکید ، اولین چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که وحشت نکنید و آرامش خود را حفظ کنید. وحشت می تواند منجر به حرکات و انحرافات ناگهانی شود که وضعیت شما را بدتر خواهد کرد.

در صورت ترکیدن لاستیک دیگر گاز دادن را متوقف کنید. اگر سرعتتتان خیلی بالاست ، ناگهان گاز را رها نکنید ، ولی سریع سرعت را کم کنید. اگر به گاز دادن ادامه دهید باعث می شود هر چیزی که روی لاستیک باقی مانده است از طوقه جدا شود که کنترل موتورسیکلت را بسیار سخت می کند.

وقتی که گاز را رها کردید ، مشخص کنید کدام لاستیک ترکیده است. معمولاً خیلی واضح است ، اما اگر لاستیک دیگر نیز به طور ناگهانی پنچر شود، تشخیص آن دشوارتر خواهد بود. هنگامی که متوجه شدید مشکل ازکدام لاستیک است ، از ترمز تایر مقابل استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر لاستیک عقب ترکیده بود، سریع از ترمز جلو استفاده کنید. هرگز ناگهان ترمز نگیرید زیرا می تواند وضعیت شما را بدتر کند. به هر حال لاستیک ترکیده سرعت شما را کاهش می دهد.

همچنین استفاده از ترمز چرخی که لاستیکش ترکیده ایده خوبی نیست. این خود باعث می شود لاستیک باقیمانده از طوقه جدا شود و طوقه کامل روی آسفالت کشیده شود. که در این صورت کنترل آن بسیار سخت است.

تا حد امکان سعی کنید روی خط مستقیم موتورسیکلت را برانید و هدایت کنید. اگر شرایط اجازه می دهد، هیچ چرخشی انجام ندهید. مستقیم به سمت منطقه ای حرکت کنید که بتوانید با خیال راحت کنار بزنید و متوقف شوید.

اگرچه با ترکیدن هر دو تایر وضعیت وحشتناکی پیش خواهد آمد، اما در صورتی که تایر جلو ترکیده باشد مدیریت آن دشوارتر از لاستیک عقب است زیراشما از تایر جلو برای هدایت موتورسیکلت استفاده می کنید. از روش فوق استفاده کنید تا به شما کمک کند در صورت ترکیدن تایر جلو یا عقب با خیال راحت جلو بروید ، فقط بدانید که لاستیک جلو حساس تر است.

چرا لاستیک موتورسیکلت می ترکد؟
دلایل مختلفی برای ترکیدن لاستیک موتورسیکلت وجود دارد ، بنابراین بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که داشتن آمادگی به شما کمک خواهد کرد و حتی ممکن است در وهله اول از وقوع این اتفاق جلوگیری کند.

یکی از بزرگترین دلایلی ترکیدن لاستیک این است که افراد لاستیک خود را بیش از اندازه باد می کنند. این کار معمولاً منجر به ترکیدن لاستیک می شود. یک بادکنک را در نظر بگیرید. وقتی آن را بیش از حد باد می کنید می ترکد یا ممکن است نترکد ولی زمانی که کسی به آن فشار وارد کند می ترکد. به خصوص لاستیک های سرد و بیش از حد باد شده در معرض ترکیدن هستند زیرا انعطاف پذیری کمتری دارند.

اشیاء تیز، روی جاده نیز دلیل دیگر ترکیدن لاستیک است. شما به عنوان یک موتورسوار ، لزوماً نمی توانید از بودن اجسام تیز در جاده جلوگیری کنید، اما هنگام رانندگی با مشاهده یک شیء تیز می توانید از روی آن عبور نکنید. اجسام تیز معمولاً باعث پنچری ناگهانی می شوند ، اگرچه می تواند باعث ترکیدن لاستیک نیز شود.

کج شدن طوقه نیز می تواند باعث ترکیدن لاستیک شود. هنگامی که طوقه کج می شود ، باعث می شود باد بیشتری از آن خارج شود. این امر به خصوص در مورد لاستیک های تیوپ لس اتفاق می افتد.

چگونه می توان از ترکیدن لاستیک جلوگیری کرد؟

چندین کار وجود دارد که باید انجام دهید تا بتوانید از لاستیک موتوسیکلت خود محافظت کنید و چنین شرایط وحشتناکی را تجربه نکنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که لاستیک های خود را قبل از سوار شدن به موتورسیکلت بررسی کنید. مطمئن شوید که میخ یا جسم تیز به آن ها نچسبیده باشد که باعث پارگی لاستیک ها شود.

لاستیک ها را خوب بررسی کنید که ترک نداشته باشند. ترک در کنار تایرها بیشتر دیده می شود و احتمالاً لاستیک های قدیمی احتمال ترک خوردگی دارند. در صورت مشاهده هرگونه ترک ، باید بلافاصله لاستیک جدید تهیه کنید. همچنین گاهی اوقات عاج لاستیک را بازرسی کنید. لاستیک صاف ضربه گیری کمتر دارد و احتمال پنچر شدن آن بیشتر است.

حتماً دقت کنید که فشار باد لاستیک مناسب باشد. قبل از هر سواری یا حداقل هر هفته فشار باد لاستیک را بررسی کنید و مطمئن شوید که در یک محدوده قابل قبول است. با خواندن روی لاستیک می توانید دقیقاً بدانید که لاستیک شما باید چه فشاری داشته باشد.

پنچری موتور
اندازه گیری فشار تایر موتورسیکلت
اگر موتورسیکلت برای مدت زمان طولانی خواب بوده (بیش از سه سال) ، بهتر است لاستیک های جدید تهیه کنید. لاستیک های بلااستفاده خیلی زودتر از لاستیک هایی که از آنها استفاده می کنید فرسوده می شوند زیرا لاستیک با از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود خراب می شود.

اگر به طور منظم از موتورسیکلت استفاده می شود ، با تعمیر و نگهداری و بازرسی منظم ، لاستیک های شما بیشتر دوام می آورند. اما حتی اگر به بهترین وجه از آنها مراقبت کنید ، هرگز نباید از لاستیک های قدیمی که بیشتر از هفت سال از زمان تولید آن ها گذشته استفاده کنید.

سایر آسیب هایی که در اثر ترکیدن لاستیک به موتورسیکلت وارد می شود

بسیاری از ما تصور می کنیم که وقتی لاستیک می ترکد همین که بتوانیم با خیال راحت از جاده خارج شویم دیگر صدمه ای به موتورسیکلت وارد نمی شود. افراد اغلب با انداختن لاستیک جدید کار را تمام می دانند.

اگر شما قربانی ترکیدن لاستیک شده اید ، احتمالاً خسارات دیگری نیز به موتور سیکلت شما وارد شده است که باید به آنها توجه کنید و آنها را بازرسی کنید.

حتی اگر آنچه که برای شما اتفاق افتاده پنچری ناگهانی یک لاستیک باشد، هنوز هم ممکن است آسیب ببیند. در این مواقع بیشترین آسیب به طوقه وارد می شود. یک لاستیک پنچر یا ترکیده ضربه گیری لازم را برای طوقه ندارد، بنابراین اغلب اوقات موجب خم شدن و کج شدن طوقه می شود. استفاده از یک طوقه دندانه دار یا خمیده باعث می شود تا در آینده ای نزدیک بار دیگر لاستیک بترکد. اغلب اوقات افراد مجبور می شوند بعد از ترکیدن لاستیک رینگ های جدید تهیه کنند.

وقتی ترکیدن لاستیک موتورسیکلتاتفاق می افتد ، ممکن است غیر از طوقه خسارات دیگری نیز به موتورسیکلت وارد شود. با ترکیدن لاستیک تکه های آن ضرباتی را به قاب و همچنین زنجیر وارد می کند. پس از هرگونه ترکیدگی لاستیک اطمینان حاصل کنید که هیچ فرورفتگی و خمشی در قاب شما وجود ندارد و زنجیر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هنوزکار می کنند.

امیدواریم هیچ وقت این اتفاق ترکیدن لاستیک موتورسیکلت تجربه نکنید ولی اگر چنین موضوعی برای شما پیش آمد و لاستیک موتورسیکلت شما به طور ناگهانی پنچر شد یا ترکید و در موقعیتی بودید که به تعمیرکار موتورسیکلت دسترسی نداشتید نگران نباشید، همان لحظه می توانید با موتورسازی سیار امدادسیکلت تماس بگیرید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن مشکل شما را رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *