مقاله

دلایل گرفتن موتور سیکلت توسط پلیس

عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط موتور سواران در بیشتر موارد باعث توقیف موتور سیکلت شده و به پارکینگ منتقل شود. این اتفاق علاوه بر صرف هزینه های بالا شامل جریمه ها، پرداخت عوارض و دوندگی های زیاد برای ترخیص موتور سیکلت از پارکینگ، یک اتفاق ناخوشایند برای هر موتور سواری به حساب می آید.

اگر موتور سوار هستید چند توصیه که از توقیف موتور سیکلت شما جلوگیری میکند را در اینجا ذکر میکنیم.

1- استفاده از کلاه ایمنی
بیشتر توقیف موتور سیکلت ها بخاطر استفاده نکردن از کلاه ایمنی توسط موتور سواران اتفاق می افتد. سربازان و افسران راهنمایی و رانندگی در 90 درصد از مواقع فقط موتور سیکلت هایی را توقیف میکنند که کلاه ایمنی ندارند و یا استفاده نکرده اند.

2- مدارکتان کامل باشد
یکی از دلایل توقیف موتور سیکلت بخاطر کامل نبودن مدارک موتور سیکلت اتفاق می افتد. موتور سیکلتی که مدارک ندارد نباید تردد کند. این قانون رانندگیست که باید مدارکتان کامل باشد. نداشتن هر یک از مدارک باعث توقیف موتور سیکلت شما خواهد شد.

مدارکی که برای رانندگی موتور سیکلت نیاز هستند:

گواهینامه رانندگی با موتورسیکلت
کارت موتور سیکلت
بیمه نامه موتور سیکلت
3- مدارک همیشه همراهتان باشد
این خیلی مهم است که مدارک فوق الذکر همیشه هنگام رانندگی همراهتان باشد. همراه نداشتن مدارک موتور سیکلت باعث توقیف موتور سیکلت شما و انتقال آن به پارکینگ خواهد شد.

4- حرکات نمایشی
انجام حرکات نمایشی توسط موتور سوار در معابر و خیابان ها یکی از دلایل توقیف موتور سیکلت میباشد. یک موتور سوار عاقل باید این را بداند که با انجام حرکات نمایشی علاوه بر به خطر انداختن جان خود و بقیه باعث میشود که موتور سیکلتش توقیف شود.

5- ایجاد مزاحمت
ایجاد مزاحمت برای افراد نیز یکی دیگر از دلایل توقیف موتور سیکلت توسط مامورین راهنمایی و رانندگی میباشد. یکی از رایج ترین دلایل توقیف موتور سیکلت و همچنین ایجاد پرونده قضایی برای موتور سواران، مزاحمت ایجاد کردن برای نوامیس و انجام کارهای خلاف شرع میباشد.

6- پلاک های قدیمی
عدم شماره گذاری جدید موتور سیکلت یکی از دلایل رایج توقیف موتور سیکلت شماست. اگر موتور سیکلت شما اصطلاحا پلاک قدیم است حتما نسبت به تعویض پلاک آن اقدام نمایید. در غیر این صورت در اولین برخورد با پلیس راهنمایی و رانندگی حتی اگر موتور سیکلتتان را پارک کرده باشید، توقیف خواهید شد.

7- نقص قوانین راهنمایی و رانندگی
عبور از چراغ قرمز، ورود ممنوع، سبقت از راست، تردد در پیاده رو، سرعت بالا و اعمال این چنینی که قوانین راهنمایی و رانندگی را نقص میکند نیز از دلایل توقیف موتور سیکلت میباشد.

8- منسوخ شدن مدارک
در صورتی که هریک از مدارک موتور سیکلتتان اعم از بیمه نامه و یا گواهینامه رانندگی منسوخ شده باشد و آن را تمدید نکرده باشید، در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی مدارکتان را رویت کند بدون شک موتور سیکلت شما توقیف میشود.

9- دستکاری و یا ناخوانا نمودن پلاک
دستکاری و یا پوششاندن و ناخوانا کردن پلاک نیز از عوامل توقیف موتور سیکلت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *