مقاله

اموزش گام به گام تعویض لاستیک موتور سیکلت

لاستیک موتورسیکلت یکی از لوازم مصرفی موتور سیکلت میباشد که در باید آن را پس از کم شدن عاج به میزان زیاد، تعویض کنید. همانطور که قبلا در راهنمای خرید لاستیک موتور سیکلت گفته شد، شما ابتدا باید یک لاستیک مناسب برای موتور سیکلت خود تهیه کنید.برای تعویضلاستیک موتورسیکلت میتوانید به تعمیر کار مراجعه نمایید. اگر خودتان قصد تعویض لاستیک موتورسیکلت تان را دارید به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید. البته تعدادی ابزار برای این کار نیاز دارید.

وسایل مورد نیاز:

آچار مخصوص باز کردن چرخ
پیچ گوشتی والف باز کن
میله اهرمی مخصوص جا انداختن لاستیک
تلمبه
انبر قفلی
ابتدا با انبر قفلی، پیچ ثابت چرخ را بگیرید، سپس با آچار، پیچ طرف دیگر چرخ را خلاف عقربه ساعت بچرخانید تا کاملا باز شود. اگر خواستید چرخ عقب را باز کنید، زنجیر موتور سیکلت را از روی دنده زنجیر بیرون بکشید و سپس با چند ضربه به چرخ آن را کاملا بیرون بکشید. اگر قصد تعویض چرخ جلو را را داشتید، پیچ چرخ را بیرون بکشید و سپس درپوش لنت را جدا کرده و چرخ را بیرون بکشید.

سپس والف را با پیچگوشتی مخصوص والف باز کرده و اجازه دهید باد لاستیک کاملا تخلیه شود.

یکی از میله اهرمی ها را از لبه طوقه وارد لاستیک کرده و با توجه به پاره نکردن تیوب و گیر کردن تیوب بین میله و طوقه که باعث سوراخ شدن آن میشود، اهرم را به صورت عمودی به توپی نزدیک کنید.

به همین ترتبی میله اهرمی دیگر را وارد طرف دیگر لاستیک موتورسیکلت کرده و در جهت عقره های ساعت حرکت دهید تا به اهرم اول برسیدو پس از یک دور کامل که یک لبه لاستیک کاملا جدا شد.

مهره والف را باز کنید و تیوب را از لابه لای لاستیک بیرون بکشید.

اهرم ها را جدا کرده و لاستیک قدیمی را با کشیدن جدا نمایید.

نوار دور طوقه موتور سیکلت را تعویض کنید. توجه کنید که سیم پره موتور سیکلت از درون لاستیک بیرون زدگی نداشته باشند.

یک لبه لاستیک جدید را به صورت درست جا بیندازید. توجه کنید که مسیر گل (طرح گل) بعضی از لاستیک ها باید به صورت صحیح و در جهت چرخش لاستیک جا بیفتد. شما به راحتی میتوانید با لمس کردن سطح لاستیک جهت درست را متوجه شوید. دستتان را روی گل لاستیک بکشید هر طرفی که دستتان راحت تر حرکت کرد (به لبه های گل گیر نکرد) باید لاستیک را در جهتی جا بیندازید که با چرخش لاستیک روی سطح زمین لبه ها کمتر سابیده شوند.

دقیقا عکس مراحل فوق را تکرار کنید تا لاستیک را جا بیندازید. چرخ را جا انداخته و پیچ چرخ را محکم کنید و لاستیک خود را با استفاده از تلمبه باد نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *