مقاله

چرا باد لاستیک موتورسیکلتم کم میشه

احتمالاً بسیاری از موتورسواران گرفتار این مسئله شده‌اند که فشار لاستیک موتور آن‌ها کم باد شده است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث کم بادی لاستیک‌های موتورسیکلت می‌شود.

لاستیک‌های موتورسیکلت به دلیل تغییر در دمای بیرون، فشار هوای داخلی را بیش از حد از دست می‌دهند. علاوه بر آن مشکل در دریچه هوا، خمیدگی رینگ، لاستیک‌های فرسوده، ترک خوردگی و یا سوراخ در آن ها باعث رخ دادن این پدیده می‌شود.

جهت خرید لاستیک موتور سیکلت کلیک کنید.

دلایل کم بادی لاستیک‌های موتورسیکلت
لاستیک‌ها اجزای بسیار مهمی برای موتورسیکلت به شمار می‌آیند. آن‌ها مهم‌ترین اجزای این وسیله نقلیه هستند که با آسفالت در تماس می‌باشند. با این حال بسیاری از موتورسواران به آن توجه نمی‌کنند و این به نوبه خود مشکل‌ ساز خواهد شد.

گاهی اوقات فشار پایین لاستیک بسیار واضح نیست. دلیل آن است که اکثر موتورسیکلت‌ها دارای علامت هشدار برای فشار تایر در صفحه ابزار خود نیستند. در هر صورت فشار مناسب برای تایر ها بسیار مهم است و دقت به این مسئله می‌تواند امنیت شما را تضمین کند.

یکی از دلایلی که به واسطه آن ممکن است تایر موتورسیکلت فشار خود را از دست بدهد تغییرات دما در محیط است. هر چند این مسئله از نظر بسیاری از افراد مهم به نظر نمی رسد با این حال به ازای هر ۱۰ درجه کاهش دما در تابستان یا زمستان حدود ۱ PSI فشار تایر موتورسیکلت کاهش پیدا می‌کند.

این تغییرات در هوای سرد بیش از پیش اتفاق می افتد. اگر نشانه هایی از سمت تایرها مشاهده می کنید، لازم است که از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید.

علاوه بر این دریچه هوای می تواند مشکل باشد. زمانی که لاستیک موتورسیکلت فشار خود را از دست می دهد موارد زیادی وجود دارد که باعث این مورد می شود.
به عنوان مثال هنگام بالانس تایرها ممکن است درپوش دریچه هوا دچار مشکل شود.

لاستیک موتورسیکلت

موتورسیکلت‌ها با دو نوع لاستیک تیوب و تیوبلس همراه هستند. امروزه تعداد زیادی از موتورسیکلت ها وجود دارند که دارای لاستیک های بدون تیوب هستند و این بدان معنی است که پوشش داخلی این لاستیک ها به کمک لایه نازکی از بوتیل پوشانده شده است.
تاثیر این لایه عایق باعث جلوگیری از نشتی هوا می شود و در نتیجه شرایط نگهداری هوا و عدم کاهش بهتر انجام می شود. با این حال کوچک ترین خمش ناشی از حرکت موتور بر روی چاله ها و سایر موانع جاده ها می‌تواند باعث تغییر وضعیت لاستیک ها و در نتیجه کاهش فشار آن ها شود.

به یاد داشته باشید که استفاده از لاستیک های فرسوده برای موتورسیکلت با خطراتی همراه است. به این دلیل که آن ها قابل اعتماد نیستند و اصطکاک مورد نیاز در جاده ها را فراهم نمی کنند.

یک تایر فرسوده همراه با مشکل باعث می شود که لاستیک موتورسیکلت فشار لازم را از دست بدهد و در این شرایط سوراخ شدن و ترکیدن تایرها بسیار محتمل است. از این رو لازم است آن ها به سرعت تعویض شوند.

بنابراین ممکن است که در هنگام تردد از مسیرهای ناهموار سوراخی در سطح آن ایجاد شود. اشیا نوک تیز و یا میخ در جاده باعث تشدید این مشکل می‌شوند. بهتر است پس از تردد در چنین جاده هایی تایر خود را بازرسی کنید تا اطمینان حاصل نمایید که زائده نوک‌ تیز در آن باقی نمانده است.

تا چه میزان کاهش فشار تایر طبیعی است؟
معمولاً تایرهای موتورسیکلت با گذشت زمان فشار اولیه خود را از دست می دهند. به همین دلیل درک تفاوت بین افت فشار هوای معمولی و آنچه بیش از حد به نظر می رسد به شما کمک می کند تا ایمن تر در جاده‌ها برانید.

هر موتورسیکلت به دلیل نفوذ و تغییرات هوا به طور طبیعی مقدار کمی از فشار هوای خود را از دست می دهد. این فرایند مشابه فرار هلیوم و هوا از بادکنک با گذشت زمان است. اگرچه مدل های مختلفی از تایرهای موتورسیکلت وجود دارد، با این حال افت فشار تایر برای موتورسیکلت ها حدود ۱ الی ۳ PSI در ماه است.

به همین دلیل مهم است که به طور مرتب فشار لاستیک ها را بررسی کنید تا از وقوع بیش از حد پدیده نفوذ جلوگیری کنید. همانطور که اشاره کردم کاملا طبیعی است که به ازای هر ۱۰ درجه کاهش دمای محیط حدود ۱ PSI فشار تایر از دست برود.

به همین دلیل بهتر است رانندگان اتومبیل و موتورسیکلت به دلیل تغییرات چشمگیر دما از فصل تابستان به پاییز یا زمستان، بررسی تایر را جدی بگیرند. در شرایط آب و هوای گرم، هوای لاستیک جای خود را باز می کند.
این مسئله باعث می‌شود که هنگام کاهش دما، هوای داخل تایر تحت تاثیر قرار بگیرد و فشار آن ها کم شود. اگر در منطقه با روزهای گرم و شب به خانه زندگی می کنید طبیعی است که فشار کمتری را در شب مشاهده کنید. با این حال در طول روز که زمانی که دمای هوا افزایش پیدا می‌کند، فشار تایر موتورسیکلت به حالت عادی خود باز می‌گردد.

لاستیک موتورسیکلت

رانندگی با فشار لاستیک کم
همانطور که به آن اشاره کردیم موتورسواری با فشار کم لاستیک خطرناک است، به خصوص زمانی که لاستیک جلو عقب و یا هر دو کم باد باشند. رانندگی با فشار پایین به این معنی است که فشار بیشتری از سطح جاده به آن وارد می شود و در نهایت افزایش اصطکاک باعث فرسودگی زودرس و یا حتی پارگی تایر می شود.

زمانی که لاستیک موتورسیکلت فشار مناسبی ندارد باید سخت‌تر کار کند و فشار بیش از حد به این معنی است که در یک مسافت مشخص شده لازم است سوخت بیشتری مصرف کنید.

در این بین خطر از بین رفتن رینگ لاستیک نیز وجود دارد. هرگونه دست انداز و یا شی نوک تیز در جاده می تواند باعث مشکل در تایر شود. از طرفی تعمیر رینگ آسیب دیده بسیار مشکل خواهد بود.

چگونه می توان نشتی هوا را بررسی کرد؟
اگر هنگام بررسی افت فشار در تایر موتورسیکلت خود تشخیص دادید که دلیل آن تغییرات دمای هوا و یا پدیده نفوذ نیست، لازم است لاستیک را برای یافتن نشتی بازرسی کنید. روش های قدیمی و متداولی وجود دارد که به کمک آن ها متوجه خواهید شد که آیا لاستیک موتورسیکلت دچار نشتی است یا خیر؟

ابتدا محلولی از آب و صابون درست کنید و سپس آج لاستیک موتورسیکلت را به آن آغشته کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. وجود نشتی با ایجاد حباب ظاهر می شود.

روش های دیگری نیز وجود دارد که به کمک آ نها می توانید نشتی تایر موتورسیکلت را تشخیص داده و برای رفع آن اقدام کنید. اگر به تنهایی از عهده این کار بر نمی آیید، می توانید از یک تعمیرکار تخصصی برای این منظور کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *